Drożyzna w sklepach. Konsumenci szukają oszczędności

Autor: PAP 31 sierpnia 2022 14:22

Drożyzna w sklepach. Konsumenci szukają oszczędności Z powodu rosnącej inflacji konsumenci staranniej planują swoje budżety i szukają oszczędności - dodano. / fot. shutterstock

Wzrost cen żywności najbardziej odczuwa 87 proc. ankietowanych - wynika z badania Payback Opinion Poll. Z powodu rosnącej inflacji konsumenci staranniej planują swoje budżety i szukają oszczędności - dodano.

Według badania Payback "galopujące ceny masła, pieczywa, warzyw i innych produktów spożywczych dotkliwie odczuwa aż 87 proc. badanych". Na drugim miejscu jest paliwo, które wskazało 71 proc. respondentów, a trzecie, zdaniem 45 proc. ankietowanych, zajmują koszty mediów.

Zobacz: Inflacja do góry. Wzrost większy niż przewidywali analitycy

Konsumenci szukają oszczędności 

Autorzy badania zwrócili uwagę, że rosnąca inflacja jest powodem, dla którego konsumenci staranniej planują swoje budżety i poszukują oszczędności. Najczęściej wskazywali na cięcia dotyczące wyjścia do kina czy restauracji (45 proc. badanych). Ankietowani starają się też oszczędzać na zakupach spożywczych oraz paliwie i transporcie (np. rezygnując z częstych podróży autem, a przesiadając się na rower) - tak zadeklarowało odpowiednio po 36 proc. ankietowanych. Kolejną kategorią zakupową jest odzież i obuwie, którą wskazał co trzeci respondent, oraz użytkowanie mieszkania - na ograniczenie zużycia energii czy wody decyduje się 31 proc. badanych.

"W naszym badaniu niepokój o kolejne podwyżki wyraziło aż 95 proc. badanych. Zwykle, w razie nieprzewidzianych wydatków pewien komfort dają nam oszczędności" - stwierdziła cytowana w środowym komunikacie Katarzyna Grzywaczewska z Payback Polska. Dodała, że z ankiety wynika, iż poduszkę finansową posiada co trzeci respondent.

Kryterium wyboru - cena ale nie tylko 

Podczas zakupów w supermarkecie, osiedlowym sklepiku czy centrum handlowym 83 proc. respondentów częściej niż przed wzrostem inflacji kieruje się ceną produktów. Kryterium ceny (zdaniem 72 proc. ankietowanych) jest ważnym, ale nie najważniejszym czynnikiem, decydującym o wyborze danych produktów żywnościowych czy innych artykułów.

W przypadku 46 proc. kupujących marka produktów czy usług schodzi na dalszy plan, podobnie jak kwestie związane z ekologią lub lokalizacją sklepu, co zadeklarowało po 28 proc. ankietowanych.

Najczęściej stosowana strategia nie zawsze oznacza skromniejsze zakupy, ale poszukiwanie promocji cenowych - co zadeklarowało 59 proc. badanych. Mniejszy koszyk zakupowy zajął w tym przypadku drugie miejsce (44 proc. badanych). Z kolei, 42 proc. ankietowanych szuka tańszych zamienników wybranych produktów, a 28 proc. - kupuje tylko niezbędne rzeczy, rezygnując przy tym z wydatków na przyjemności czy wyjazdy.

Jednocześnie 54 proc. badanych "zauważa konkretne działania marek, które mają na celu wsparcie klientów w czasach rosnących cen", a 85 proc. ankietowanych spośród tej grupy korzysta z nich. "Ponad połowa ankietowanych, porównuje ceny, blisko połowa z nich sięga po gazetki promocyjne, a 46 proc. respondentów korzysta z programów lojalnościowych" - wskazała Grzywaczewska. Według niej "jeśli mądre zakupy wejdą konsumentom w nawyk", mogą przełożyć się na oszczędności w portfelach bez względu na cykl koniunktury rynkowej.

Payback Opinion Poll zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu Payback w dniach 22-24 sierpnia 2022 r. metodą ankiety online na grupie 1021 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI