×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Czerwony barszcz - czy cukrzycy mogą go jeść?

Autor: SadyOgrody.pl 12 grudnia 2022 11:22

Czerwony barszcz - czy cukrzycy mogą go jeść? Czerwony barszcz - czy cukrzycy mogą go jeść? Jak i z czym go zjeść? / fot. shutterstock

Czerwony barszcz - czy cukrzycy mogą go jeść? Jak i z czym go zjeść? Podpowiadamy!

Zobacz: Święta dla cukrzyka. Jakie przekąski i potrawy mogą jeść diabetycy?

Barszcz czerwony a cukrzyca. Czy chory na cukrzycę może jeść buraki?

Jak informuje polskie stowarzyszenie diabetyków, barszcz czerwony jest niskokaloryczną potrawą, sam w sobie nie będzie bardzo hiperglikemiczny. Najlepiej jeśli będzie spożywany bez żadnych dodatków i ugotowany na czystym zakwasie, bez dodatku cukru. Diabetycy powinny zrezygnować z porcji uszek do barszczu a spożyć go na przykład jako dodatek do kilku sztuk pierogów. Jeśli zaś mamy ochotę na dodatek uszek do barszczu, pamiętajmy, że są one bogate w węglowodany. Zjedzmy je zatem w symbolicznej ilości, biorąc pod uwagę, iż wiele jeszcze węglowodanowych dań przed nami. Ponadto, barszcz nie musi być zabielany. Jeśli jednak lubimy go zabielać, użyjmy zamiast śmietany jogurtu. Wówczas potrawa ta będzie dodatkowo lżej strawna.

Gotowane czy surowe? Jakie buraki lepsze dla cukrzyków?

Wszystkie owoce, jak i warzywa po obróbce termicznej mają wyższy indeks glikemiczny niż te spożywane na surowo. ​W diecie cukrzycowej przeważać powinny warzywa surowe, ale nie jest błędem sięganie po te gotowane czy pieczone. Ważne by warzywa były jędrne a nie rozgotowane, gdyż długa obróbka cieplna zwiększa przyswajalność z nich węglowodanów. Mowa tu chociażby o marchwi, czy burakach. Są one dozwolone także przy cukrzycy ale warto mieć na uwadze by nie były spożywane samodzielnie lecz w towarzystwie pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz chudego mięsa, ryb czy nasion roślin strączkowych.

Dla smakoszy buraków którzy są diabetykami najbardziej odpowiednie będzie spożywanie buraków na surowo - również w postaci soków czy surówek. 

Indeks glikemiczny buraka - ile wynosi?

W opinii diabetologów najwłaściwszym modelem żywienia dla osób z cukrzycą jest dieta z niskim indeksem glikemicznym. Produkty o indeksie glikemicznym mniejszym niż 50 określa się właśnie jako artykuły o niskim indeksie glikemicznym i to te produkty powinno się wybierać w codziennej diecie.

Produkty, które mają wysoką wartość tego indeksu, powodują gwałtowny wzrost glikemii po posiłku, a następnie szybki jej spadek. Utrudnia to utrzymanie prawidłowych wartości glukozy we krwi.

Indeks surowego buraka jest dużo niższy niż buraka ugotowane. indeks glikemiczny tych pierwszych wynosi 35, zaś tych drugich 64. Wobec tego osoby chore na cukrzyce nie powinny spożywać gotowanych buraków w nadmiarze. 

Zobacz także: Jakie przetwory owocowe można jeść przy cukrzycy?Dieta cukrzycowa. Jakie owoce jagodowe w diecie dla cukrzyka?

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI