×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Czernidłak kołpakowaty. Co to za grzyb i czy jest jadalny?

Autor: SadyOgrody.pl 13 października 2022 21:20

Czernidłak kołpakowaty. Co to za grzyb i czy jest jadalny? Czernidlak kołpakowaty to grzyb jadalny z rodziny pieczarkowatych. / fot. shutterstock

Czernidlak kołpakowaty to grzyb jadalny z rodziny pieczarkowatych. Bardzo łatwo pomylić go z czernidlakiem pospolitym, który w połączeniu z alkoholem jest silnie trujący. Jak go rozpoznać?

Czernidłak kołpakowaty. Co to za grzyb i gdzie występuje?

Młody czernidlak kołpakowaty ma biały kolor a z czasem przybiera barwy brązowe, a następnie czarne. Jest to grzyb z rodziny pieczarkowatych o kruchym soczystym miąższu. Wyglądem nieco przypomina pieczarkę ale jego kapelusz jest podłużny z odstającymi łuskami. Ma długi trzonek najczęściej sięgający 10 cm. Do konsumpcji nadają się młode owocniki o białym kolorze. Podczas dojrzewania kapelusz stopniowo czarnieje i ścieka jak atrament. 

Przeczytaj: Siedzuń sosnowy - grzyb o nietypowym wyglądzie i smaku

Grzyb występuje w lasach iglastych i liściastych. Jesienią można go również spotkać w ogrodach, na trawnikach i łąkach. Zbierać go można od kwietnia do listopada. Czernidłak kołpakowaty to wyjątkowo smaczny grzyb o słodkawym smaku. Idealnie nadaje się do celów kulinarnych - do panierowania, smażenia czy przygotowywania sosów i zup. 

Zobacz: Prawdziwek a szatan i goryczak żółciowy. Jak je odróżnić?

Czernidłak kołpakowaty a alkohol

Nie ma przeciwskazań do konsumpcji czernidlaka kołpakowatego przed i po spożywaniu alkoholu. Grzyb o podobnym wyglądzie i nazwie - czernidlak pospolity - jest natomiast silnie trujący w połączeniu z alkoholem. Czernidlak pospolity zakłóca proces rozkładu alkoholu w organizmie i może spowodować silne zatrucie. Co więcej tego groźnego grzyba nie należy spożywać trzy dni przed planowanym spożywaniem alkoholu, ani trzy dni po nim. 

Przeczytaj: Kania a muchomor sromotnikowy. Jak je odróżnić?

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI