Czechy: Protesty przeciwko planom rządu dotyczącym wypłacania dopłat

Autor: PAP 21 stycznia 2022 09:15

Czechy: Protesty przeciwko planom rządu dotyczącym wypłacania dopłat Czescy rolnicy protestowali przeciwko planom rządu/ fot. shutterstock

Kilkaset rolników wyprowadziło w czwartek na drogi traktory, maszyny oraz ciężarówki w proteście przeciwko planowanym zmianom w zasadach wypłacania dopłat w latach 2023-2027. Zdaniem organizatorów rząd zamierza niesprawiedliwie faworyzować mniejszych producentów.

Protesty zostały zwołane przez Izbę Rolniczą (Agrarni komora) i Związek Rolniczy (Zemiedielsky svaz) zrzeszające głównie pracowników wielkich gospodarstw rolnych.

Czescy rolnicy protestowali przeciwko planom rządu

Protesty skrytykowało Stowarzyszenie Rolnictwa Prywatnego (Asociace sukromneho zemiedielstvi). O zmianie zasad w systemie wypłacania europejskich dotacji zdecydował rząd przed tygodniem. Pierwotnie planowano określenie maksymalnej kwoty dotacji mających trafić do dużych gospodarstw. W końcu wycofano się z tego pomysłu, ale zwiększono środki przeznaczone dla mniejszych rolników. Drastycznie ograniczono natomiast maksymalne środki przeznaczone na inwestycje.

Protestujący przekonywali, że rządowe zmiany doprowadzą do skoków cenowych oraz do niedoborów żywności. Na zmianach mogą ich zdaniem skorzystać rolnicy z Polski.

Mniejsi producenci żywności są zdania, że zmiany te będą oznaczać wyrównanie poziomów dotacji. Zdaniem ekspertów wielkie firmy otrzymywały o 20 proc. więcej środków pochodzących z dotacji na hektar niż inne grupy rolników.

Minister rolnictwa Zdeniek Nekula zapowiedział, że nie ugnie się pod wpływem protestów i nie zmieni zdania. W piątek zamierza rozmawiać z przedstawicielami wszystkimi związków rolniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI