Czarne maliny i ich właściwości zdrowotne. Co można z nich zrobić?

Autor: SadyOgrody.pl 23 listopada 2022 08:17

Czarne maliny i ich właściwości zdrowotne. Co można z nich zrobić?

Na polskim rynku oprócz tradycyjnych malin dostępne są również odmiany o czarnych owocach. Jak ją uprawiać? Jakie ma właściwości zdrowotne? Zobaczcie sami.

Co to jest czarna malina?

Czarna malina to niezwykły w owoc w niespotykanym wydaniu. Pochodzi z zachodniej części północnej Ameryki. Czarne maliny to odmiana popularnej czerwonej maliny charakteryzująca się niezwykłym czarnym kolorem i delikatnym nalotem który widoczny jest pod koniec dojrzewania. Czarne maliny są połączeniem cech jeżyny i malin. 

Przeczytaj: Jak wzmocnić odporność na zimę? Co warto jeść?

Czarna malina - odmiany i uprawa

Odmiana czarnych malin 'Litacz’ jest polecana w szczególności do produkcji towarowej z przetwórczym zastosowaniem owoców. 

Odmiana ‘Litacz’ zaliczana jest do grupy odmian wczesnych maliny. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec czerwca. Posiadają kulisty kształt i średnią wielkość. Na czarnej barwie owocu można zaobserwować silne omszenie. Owoce łatwo oddzielają się od dna kwiatowego i są trwałe, co stwarza możliwość mechanicznego zbioru.

W porównaniu z innymi odmianami maliny i jeżyny owoce odmiany ‘Litacz’ wyróżniają się również dużą zawartością antocyjanów - 743 mg w 100 g owoców. Czarna malina charakteryzuje się silnym wzrostem o pokroju szeroko rozłożystym, nie wytwarza odrostów korzeniowych.

W naszym kraju dużą popularnością cieszy się czarna malina ‘Bristol’, owocująca na pędach dwuletnich. Wydaje duże, kuliste owoce, z szarym nalotem, których zbiór przeprowadza się na początku lipca. Odmiana ta uznawana jest za wytrzymałą na mróz, oraz w większym stopniu na szkodniki i niektóre choroby. Owoce polecane są do bezpośredniego spożycia, jak również do przetwórstwa lub zamrażalnictwa.

Czarna malina - właściwości zdrowotne

Czarna malina charakteryzuje się szerokimi właściwościami zdrowotnymi i odżywczymi. Zawierają trzy razy więcej antyoksydantów. Ponadto poziom antocyjanów i fenoli w czarnych malinach jest znacznie wyższy w porównaniu do innych owoców. Czarne maliny mają działania przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwzapalne. Są nisko kaloryczne i hamują procesy starzenia. 

Co można zrobić z czarnych malin?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych czerwonych malin te o czarnym kolorze możemy wykorzystać do przygotowania przetworów - dżemów, soków, nalewek czy syropów. Doskonale nadają się do dekoracji ciast i wypieków. Czarne maliny nadają się do spożywania zarówno w postaci świeżej, jak i przetworzonej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI