×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Co miało największy wpływ na polskie rolnictwo w 2022 r. ?

Autor: PAP 03 stycznia 2023 09:20

Co miało największy wpływ na polskie rolnictwo w 2022 r. ? Na polskie rolnictwo w 2022 r. najbardziej miała wpływ wojna na Ukrainie/ fot.shutterstock.com

Polskie rolnictwo funkcjonowało w ubiegłym roku m.in. pod wpływem wojny na Ukrainie. Doprowadziła ona do wzrostu cen nośników energii, środków produkcji rolnej i dużej części produktów rolnych - powiedział PAP wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.

Polskie rolnictwo ucierpiało na wojnie w Ukrainie

Wojna na Ukrainie rozpoczęta pod koniec lutego 2022 r. wywołała szok podażowy związany przede wszystkim z dostępnością produktów rolnych, które były eksportowane przez porty Morza Czarnego i stanowiły źródło zaopatrzenia głównie dla dużej części krajów Afryki, Bliskiego Wschodu czy regionu Azji Południowo-Wschodniej - podkreślił zastępca Dyrektora Generalnego KOWR.

"Czynniki te, w połączeniu z presją rosnących kosztów produkcji wywołanych przede wszystkim przez wzrost cen nośników energii, spowodowały w przetwórstwie spożywczym znaczący wzrost cen żywności w wielu rejonach świata, w tym również w Polsce" - tłumaczył podsumowując ubiegły rok w polskim rolnictwie Wroński.

Jak mówił, w tej sytuacji w centrum uwagi znalazł się rynek zbóż. Na rynkach zagranicznych znacznie wzrosło zapotrzebowanie, zwłaszcza na pszenicę, co przyczyniło się do dużego eksportu ziarna z Polski. W okresie dziesięciu miesięcy 2022 r. eksport zbóż z Polski osiągnął rekordowy poziom 7,3 mln ton ziarna.

Wroński zaznaczył, że dobrze poradziła sobie w 2022 r. branża mleczarska. Natomiast był to trudny rok dla polskiego rynku wieprzowiny i drobiu. Był to bardziej sprzyjający rok dla sektora wołowiny. 

Sadownicy także otrzymali pomoc

Pomimo problemów, przed którymi stanęło krajowe rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, wzrosła wartość wywozu polskiej żywności. W okresie dziesięciu miesięcy 2022 r. eksport wzrósł o 27 proc. Od stycznia do października 2022 r. sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła 39,2 mld euro (183 mld zł), o 8,4 mld euro więcej niż rok wcześniej. Dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu. W rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. o 23 proc., osiągając 13,0 mld euro (61 mld zł). Zdaniem Wrońskiego, świadczy to o bezpieczeństwie żywnościowym naszego kraju i możliwości intensyfikacji wywozu nadwyżek produktów rolno-spożywczych.

Wroński zauważył, że w ubiegłym roku administracja rządowa podejmowała szereg działań łagodzących negatywne czynniki wpływające na polskie rolnictwo i przemysł spożywczy. Realizowane były m.in. prorozwojowe inwestycje strukturalne, w tym na obszarach wiejskich, a także programy społeczne, w tym 500+, oraz systematycznie wypłacane środki krajowe i w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Na szeroko pojęty sektor rolno-spożywczy, pośrednio lub bezpośrednio, miało wpływ wsparcie z poszczególnych tarcz antykryzysowych oraz np. obniżka VAT na żywność czy paliwo - podkreślił wicedyrektor KOWR.

Przypomniał, że polski rząd, jako jedyny w UE, uruchomił dopłaty do nawozów w związku z drastycznym wzrostem ich cen. W 2022 r. wspierano także producentów trzody chlewnej oraz przekazano pomoc dla producentów jabłek deserowych oraz dla producentów świń. Zwiększono dopłaty do paliwa rolniczego, były dotacje do ubezpieczeń rolniczych, pomoc dla pszczelarzy, dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny - wyliczał Wroński.

Dodał, że Polska jest wśród siedmiu krajów członkowskich UE, które jako pierwsze uzyskały akceptację Komisji Europejskiej dla swoich krajowych planów strategicznych. Zatwierdzony w sierpniu 2022 r. przez KE "Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027" będzie realizowany ze środków pochodzących z UE: 17,3 mld euro w ramach I filara i 4,7 mld euro w ramach II filara oraz ponad 3,2 mld euro w ramach środków krajowych. W sumie to kwota 25,2 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI