Co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza

Autor: PAP 29 września 2022 11:36

Co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza Średnio ponad 45 proc. produkcji jabłek w kraju pochodzi z zagłębia grójecko-wareckiego. / fot. shutterstock

Średnio ponad 45 proc. produkcji jabłek w kraju pochodzi z zagłębia grójecko-wareckiego. Warto pamiętać, że co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza - powiedział w środę, w Światowy Dzień Jabłka marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Sadownicze zagłębie warecko-grójeckie 

Średnio ponad 45 proc. produkcji jabłek w kraju pochodzi z zagłębia grójecko-wareckiego. Do "największego sadu Europy" zaliczają się gminy Błędów, Belsk Duży, Grójec i Warka. Wytrawni degustatorzy twierdzą, że to właśnie z tego rejonu jabłka są najlepsze. Owoce z tego regionu są odpowiednio wybarwione o jędrnym miąższu - przekazał w środę marszałek Adam Struzik.

W środę obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Jak pokazują badania, to ulubiony owoc Polaków. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada 16 kg jabłek rocznie. "Najlepsze owoce pochodzą z Mazowsza. To właśnie tutaj dojrzewa, co drugie polskie jabłko" - podał w komunikacie urząd marszałkowski.

Szczególny mikroklimat do produkcji jabłek 

Obfite i udane zbiory w tym rejonie zawdzięczamy szczególnemu mikroklimatowi i staraniom wielopokoleniowych rodzin sadowników. To właśnie, dlatego jabłka z Mazowsza są tak doskonałe. Prym w rankingu najsmaczniejszych, najbardziej znanych i docenianych odmian wiodą m.in. Gala, Jonagold, Golden Delicious, Red Jonaprince oraz Ligol. To właśnie na nie jest największe zapotrzebowanie.

"Gorąco zachęcam do kupowania i jedzenia mazowieckich jabłek, oczywiście nie tylko w światowy dzień jabłka, ale, na co dzień. W ten sposób wspieramy nie tylko nasze zdrowie, ale i liczne mazowieckie sady. A warto pamiętać, że co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza. Pionierem w tej dziedzinie są gminy z powiatów grójeckiego i wareckiego" - zachęcał Struzik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI