×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bydgoscy naukowcy pracują nad całoroczną odmianą truskawek

Autor: www.bydgoszcz.tvp.pl 02 października 2020 13:27

Bydgoscy naukowcy pracują nad całoroczną odmianą truskawek Bydgoscy naukowcy pracują nad metodami upraw truskawek tak, by można było je zbierać przez cały rok/fot.shutterstock.com

Bydgoscy naukowcy pracują nad metodami upraw truskawek tak, by można było je zbierać niemal przez cały rok. Tajemnica sukcesu tkwi między innymi we włóknie kokosowym, na którym rosną owoce - informuje TVP Bydgoszcz.

Jak podaje TVP Bydgoszcz rolnikom, którzy myślą o wydłużeniu cyklu produkcyjnego truskawek pomóc mogą doświadczenia bydgoskich naukowców, którzy sprawdzają w uczelnianym laboratorium, co zrobić, aby zbierać owoce także zimą. Testom poddawane są truskawki na podłożu kokosowym, którym aplikowane są odpowiednie składniki mineralne, i dostarczana duże ilości światła. Takie doświadczenia mają ostatecznie dać przepis na opracowanie metod uprawy, które pozwolą cieszyć się krajowymi zbiorami niemal przez cały rok.

- Największym wymiarem praktycznym jest efekt ekonomiczny, czyli uzyskanie truskawek w momencie, kiedy na rynku ich nie ma czyli na przykład w styczniu czy lutym. Wtedy możemy uzyskać znacznie wyższą kwotę za kilogram nawet kilkanaście euro, a więc jest to na pewno produkcja opłacalna w tym momencie - przyznaje dr hab. Justyna Lema-Rumińska z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

 

Więcej na ten temat w TVP Bydgoszcz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI