Brukselka może stanowić surowiec do produkcji papieru

Autor: Nieuweoogst.nl 12 stycznia 2021 15:53

Brukselka może stanowić surowiec do produkcji papieru Według belgijskiego instytutu Inagro, siekane i kiszone brukselki mogą być wykorzystywane jako surowiec do produkcji papieru// fot. shutterstock.com

Według belgijskiego instytutu Inagro, siekane i kiszone brukselki mogą być wykorzystywane jako surowiec do produkcji papieru lub tworzyw sztucznych - czytamy w serwisie nieuweoogst.nl.

W 2020 r. we Flandrii (region Flamandzki) posadzono prawie 3000 hektarów brukselki. To wzrost o 17 procent w porównaniu z rokiem 2019. Jadalne główki stanowią 38 procent rośliny. W rezultacie 62 procent stanowią odpady resztkowe rośliny.

Instytut Inagro widzi możliwość zastosowania odpadów resztkowych brukselki w biogospodarce, takie jak papier lub plastik. Aby było to możliwe, należy spełnić szereg warunków, jak na przykład oddzielne zbieranie pędów brukselki podczas zbioru.

Siekanie pędów i liści  brukselki w połączeniu z kiszeniem pozwala uniknąć psucia się. Względnie mokry materiał można dobrze sprasować, jednak badania nad dokładnym procesem wciąż trwają. Dlatego Inagro współpracuje z producentem papieru, który bada możliwości włókien do produkcji papieru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI