Borówki a cukrzyca. Czy diabetycy powinni je jeść?

Autor: Sylwia Sałyga 22 stycznia 2023 10:54

Borówki a cukrzyca. Czy diabetycy powinni je jeść? Borówki a cukrzyca. Czy diabetycy powinni je jeść? /fot.shutterstock.com

Borówka wysoka czy też nazywana amerykańską podbija serca konsumentów. Jest określana jako superfoods i staje się synonimem zdrowego odżywiania. Jednak czy borówkę mogą jeść osoby z cukrzycą?

Borówka amerykańska to potoczna nazwa borówki wysokiej pochodzącej z Ameryki Północnej. Obecnie ten owoc bije rankingi najzdrowszych owoców na całym świecie. Jest opisywana jako superfood i wizytówka owoców jagodowych. W Polsce stała się w synonimem zdrowego odżywiania i ulubionym owocem dietetyków Jest chętnie spożywana przez wszystkie grupy wiekowe. Mogą ją jeść niemowlęta już po 6 miesiącu życia. Ale czy jest wskazana dla diabetyków? Sprawdźmy.

Borówki - właściwości odżywcze

Owoce borówki amerykańskiej mają wysokie wartości odżywcze. Owoce borówki to bogactwo witamin oraz makro- i mikroelementów. Zawierają witaminy A, B, C, E oraz PP, cynk, potas, selen, miedź, magnez, żelazo, wapń oraz bardzo dużą ilość antyoksydantów.

Ze względu na duże wartości odżywcze i niską kaloryczność, borówka amerykańska jest idealnym produktem dietetycznym. 

Borówki - jaki mają indeks glikemiczny?

Borówki oprócz wysokich wartości odżywczych jednocześnie są niskokaloryczne, gdyż mają zaledwie 60 kcal w 100 gramach.

Mają niski indeks glikemiczny w wysokości IG= 53, więc mogą je jeść nie tylko osoby na diecie odchudzającej ale także cukrzycy! 

Na jakie choroby pomaga borówka?

Owoce borówki wysokiej poprawiają wzrok, regulują trawienie. Są pomocne w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych takich jak nowotwory czy choroby układu krwionośnego. Pomagają w walce z pasożytami jelitowymi u dzieci.

Badania wykazały, że regularne jedzenie borówek reguluje i obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi oraz poziom glukozy. Poza tym wspomagają serce i mózg, są doskonałym źródłem korzystnych związków roślinnych.

Ile borówek może zjeść cukrzyk?

Borówki są wskazane w codziennej diecie osób chorujących na cukrzycę, dlatego powinny codziennie jeść około 400 g świeżych borówek. Najlepiej aby były podzielone na około 100 gramowe porcje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI