×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bon turystyczny 2022. Do kiedy wykorzystać, jak aktywować, dla kogo, ile wynosi?

Autor: SadyOgrody.pl / ZUS 04 października 2022 12:45

Bon turystyczny 2022. Do kiedy wykorzystać, jak aktywować, dla kogo, ile wynosi? Po zmianie przepisów, termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne został wydłużony o pół roku. / fot. shutterstock

Do 31 marca 2023 r. można płacić bonem turystycznym. Po zmianie przepisów, termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne został wydłużony o pół roku.

Wykorzystanie bonów turystycznych w woj. dolnośląskim 

W województwie dolnośląskim do tej pory aktywowano 272 tys. bonów turystycznych na 322 tys. przyznanych. Nieaktywnych pozostało 49 tys. bonów, co stanowi 15,4 proc. wszystkich bonów. Wciąż do wykorzystania jest 113 tys. bonów turystycznych. Są to bony aktywowane, ale niewykorzystane oraz te nieaktywne.

- Rodzice i opiekunowie w naszym regionie całkowicie wykorzystali 208 tys. bonów – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Do firm turystycznych popłynęły już 203 mln zł a pozostałe ponad 32 mln zł mogłyby być przez nas wypłacone gdyby bony zostały do końca wykorzystane – dodaje.

Do kiedy ważny jest bon turystyczny?

Rzeczniczka wskazuje, że zmiany w przepisach wydłużyły ważność bonu turystycznego. Teraz będzie można nim zapłacić za usługę hotelarską czy imprezę turystyczną do końca marca 2023 r.

Dla kogo bon turystyczny?

Kowalska-Matis wyjaśnia, że bon turystyczny przyznawany jest na każde dziecko, które na dzień 18 lipca 2020 r. miało prawo do świadczenia 500+ lub między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabyło prawo do tego świadczenia.

Ile wynosi bon turystyczny?

Wysokość bonu turystycznego to 500 zł na każde dziecko, natomiast dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością dostanie drugi bon również o wartości 500 zł, czyli łącznie 1000 zł. Aby otrzymać drugi bon turystyczny, należy złożyć odpowiednie dokumenty przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Jak wygląda bon turystyczny?

Bon turystyczny przyznawany jest w formie elektronicznej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jak aktywować bon turystyczny?

- Aby skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i następnie go aktywować, otrzymamy drogą mejlową unikalny numer płatności. Bon można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Jak wykorzystać bon turystyczny?

W całym kraju rodzice mogą dokonać płatności bonem u ponad 31 tys. podmiotów turystycznych, w woj. dolnośląskim u 2450.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI