×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Blackout - czy Polsce grozi czasowy niedobór prądu?

Autor: bankier.pl 03 grudnia 2021 13:32

Blackout - czy Polsce grozi czasowy niedobór prądu? Część państw w Europie przygotowuje mieszkańców na możliwość dłuższej przerwy w dostawie energii. / shutterstock

Część państw w Europie przygotowuje mieszkańców na możliwość dłuższej przerwy w dostawie energii. Widmo kryzysu energetycznego sprawia, że "blackout" odmieniamy przez wszystkie przypadki.

Informacje spływające z innych państw europejskich mogą budzić obawy, czy podczas najbliższej zimy energii elektrycznej nie zabraknie także w Polsce. O kwestie ewentualnego blackout w naszym kraju zapytaliśmy Urząd Regulacji Energetyki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Nie ma zagrożenia dostaw energii w Polsce 

"Prezes URE monitoruje dostawy paliw dla elektroenergetyki. Na dziś brak jest zagrożenia dostaw, a bazując na codziennych raportach, widzimy, że odpowiednie, wymagane prawem rezerwy w polskim systemie elektroenergetycznym są zapewniane" – podkreśla Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Regulacji Energetyki w odpowiedzi na zapytanie redakcji Bankier.pl.

"Jednak obecna sytuacja na europejskich rynkach, tj. niewystarczające dostawy gazu i niewykorzystane pojemności magazynów gazowych, jak również wysokie ceny paliw, mogą skłaniać do obaw o wystąpienie blackoutu lub wprowadzenia ograniczeń w poborze mocy dla gospodarki lub odbiorców końcowych. W celu przeciwdziałania ewentualnym niedoborom mocy w Polsce został wprowadzony (ustawą z 2017 r. o rynku mocy) mechanizm mający przeciwdziałać możliwości wystąpienia blackoutu, tj. rynek mocy" – wskazuje rzeczniczka prasowa URE i jednocześnie dodaje, że na kwestię wystarczalności mocy w systemie ma wpływ wiele czynników

Więcej na bankier.pl. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI