×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Białystok: powstanie wystawa edukacyjna o roli pszczół

Autor: PAP 20 maja 2021 14:30

Białystok: powstanie wystawa edukacyjna o roli pszczół W Białymstoku powstanie edukacyjna wystawa przybliżająca temat pszczół; fot. unsplas.com

W Uniwersyteckim Centrum Przyrody, które działa na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku powstanie edukacyjna wystawa przybliżająca temat pszczół, ich ważnej roli w przyrodzie, a także pszczelarstwa i produktów pszczelich.

Uniwersytet w Białymstoku na utworzenie wystawy "Pszczoły i ich rola w przyrodzie" otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Dokumenty władze uczelni i województwa symbolicznie wymieniły w czwartek, kiedy przypada Światowy Dzień Pszczół.

Jak mówił w czwartek na konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło, przedsięwzięcie jest po to, by "powiedzieć też światu, że pszczoła jest bardzo ważnym elementem naszej przyrody, bez pszczoły trudno się żyje, funkcjonuje". Dodał, że trudno w kilka zdaniach wymienić wszystkie zalety pszczół, ale - jako przykład podał - iż produkty pszczele budują naszą odporność, tym ważniejsze jest ich spożywanie w dobie pandemii.

Derehajło wskazał przy tym, że urząd marszałkowski podejmuje szereg działań promujących pszczelarstwo, ale też edukujących rolników. "I przynosi to efekty" - dodał.

Więcej osób musi dowiedzieć się roli pszczół w przyrodzie

Wystawa "Pszczoły i ich rola w przyrodzie", która powstanie w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy (UCP), to kolejny krok, by o roli pszczół dowiedziało się jak najwięcej osób. Wystawa ma być otwarta na początku sierpnia; będzie czynna do końca 2022 roku.

Kierownik UCP Wiesław Mikucki powiedział, że w ramach scenariusza będzie można poznać m.in. kopalne formy występowania pszczół. "Będzie też część poświęcona prezentacji różnych ras pszczół: królowa będzie prezentowana, truteń, robotnice, ale wykonane w skali 20:1" - dodał. Wymienił, że na wystawie będzie można też się zapoznać z roślinami miododajnymi, a także z produktami pszczelimi.

Wystawa - jak mówił Mikucki - ma też promować różne formy pszczelarstwa, w tym także bartnictwa. Będzie można z niej dowiedzieć się o lokalnej odmianie pszczół zwanej augustowską.

Na świecie żyje 20 tys. gatunków pszczół 

Mikucki powiedział też, że oprócz pszczół miodnych będzie można się dowiedzieć o innych gatunkach pszczół, których - jak podkreślił - jest na świecie 20 tys. gatunków. "One są bardzo różne, różne rodziny pszczele, siedem rodzin pszczelich występuje na świecie, niektóre są ograniczone w swoim występowaniu do konkretnego obszaru" - dodał.

Działania edukacyjne dotyczące pszczół przygotowuje też wydział biologii UwB, który posiada własną pasiekę umiejscowioną na dachu jednego z budynków kampusu uczelni. Jak mówił dziekan tego wydziału dr hab. Piotr Zieliński, to dobry moment, by promować pszczelarstwo w mieście. Dlatego w ramach przygotowywanych działań są m.in. spotkania z pszczelarzami czy szkolenia i warsztaty dla uczniów.

Powstanie wystawy "Pszczoły i ich rola w przyrodzie" podlaski urząd marszałkowski dofinansował kwotą 50 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI