×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Będą kary za brak uprawnień do zbierania grzybów?

Autor: money.pl 07 października 2020 15:32

Będą kary za brak uprawnień do zbierania grzybów? We Włoszech, by móc zbierać grzyby w lesie, trzeba wykupić pozwolenie za 20-50 euro/ fot. pixabay

Po śmierci czterech osób we Wrześni na skutek zjedzenia trujących grzybów powraca dyskusja o przepisach regulujących zbieranie i sprzedaż grzybów w Polsce - podaje Money.pl.

- Grzyby, którymi zatruły się osoby z Wrześni, nie zostały dopuszczone do obrotu - potwierdza ustalenia Policji, Wiesława Kostuj, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu.

Przepisy stanowią, że bez atestu z sanepidu nie wolno handlować świeżymi, ani suszonymi grzybami. Każdy, kto zbiera w celach zarobkowych runo leśne (do obiegu można wprowadzić tylko 40 dopuszczonych gatunków grzybów) ma obowiązek przed sprzedaniem grzybów, pokazać je grzyboznawcy lub klasyfikatorowi w sanepidzie i uzyskać stosowny certyfikat.

Mimo że atest (o ile potwierdzi się, że grzyby są jadalne) wydawany jest w sanepidzie od ręki i bezpłatnie, praktycznie nikt się po niego nie zgłasza.

We Włoszech, by móc zbierać grzyby w lesie, trzeba wykupić pozwolenie za 20-50 euro.

Czytaj więcej w serwisie Money.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI