BASF wycofuje się z Rosji i Białorusi, z wyjątkiem produkcji żywności

Autor: PAP 28 kwietnia 2022 09:18

BASF wycofuje się z Rosji i Białorusi, z wyjątkiem produkcji żywności BASF zamyka działalność w Rosji i na Białorusi, z wyjątkiem działalności wspierającej produkcję żywności / fot. shutterstock

BASF zamyka działalność w Rosji i na Białorusi, z wyjątkiem działalności wspierającej produkcję żywności - poinformowało w środę biuro prasowe firmy. Niemiecki BASF to - według Financial Times - największy koncern chemiczny na świecie.

W oświadczeniu przypomniano, że w związku z napaścią Rosji na Ukrainę od 3 marca br. wstrzymano nowe inwestycje.

Zakończenie działalności w Rosji i na Białorusi 

"Rada Dyrektorów Wykonawczych BASF SE podjęła obecnie decyzję o zakończeniu pozostałej działalności biznesowej firmy w Rosji i na Białorusi do początku lipca 2022 roku" - napisano. Zaznaczono, że z decyzji jest wyłączona działalność wspierająca produkcję żywności "ponieważ wojna grozi wywołaniem globalnego kryzysu żywnościowego".

Dodano, że decyzja została podjęta w odpowiedzi na "ostatni rozwój wypadków na wojnie" oraz wynika z przepisów prawa międzynarodowego, "w tym z piątego pakietu sankcji UE".

Spółka przekazała również, że obecnie dla BASF w Rosji i na Białorusi pracuje 684 pracowników. Firma podjęła decyzję o dalszym wspieraniu swoich pracowników w obu krajach do końca 2022 roku. Szczegółowe plany uporządkowanego zaprzestania działalności BASF w Rosji i na Białorusi są obecnie opracowywane. W 2021 roku Rosja i Białoruś odpowiadały za około 1 procent całkowitej sprzedaży Grupy BASF.

Grupa BASF zatrudnia ponad 111 tys. pracowników na całym świecie. Zajmuje się przede wszystkim produkcją chemiczną, a także dostarcza rozwiązania przemysłowe i rolnicze. W 2021 r. BASF osiągnął sprzedaż w wysokości 78,6 mld euro. Akcje BASF są notowane na giełdzie we Frankfurcie (BAS) oraz jako amerykańskie kwity depozytowe (BASFY) w Stanach Zjednoczonych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI