Badanie: Borówki mogą poprawić pamięć dzieci w wieku szkolnym

Autor: www.fruitnet.com 27 listopada 2018 09:14

Badanie: Borówki mogą poprawić pamięć dzieci w wieku szkolnym fot. shutterstock

Nowe badania opublikowane w European Journal of Nutrition wykazały, że jedzenie jagód może znacznie zwiększyć pamięć dzieci w wieku szkolnym - podaje serwis Fruitnet.

Nowe badania opublikowane w  European Journal of Nutrition wykazały, że jedzenie jagód może dać dzieciom znaczne zwiększenie pamięci.

Przeprowadzone badanie obejmowało 54 dzieci w wieku od siedmiu do dziesięciu lat. Poproszono ich o wypicie 200 ml napoju z borówek lub napoju placebo. Napój z borówek zawierał 253 mg anthcyanins (antocyjany) i był odpowiednikiem około półtora kubka świeżych jagód.

Następnie naukowcy ocenili pamięć werbalną dzieci, funkcje poznawcze i skuteczność rozumowania przed i dwie godziny po spożyciu napoju. Zespół odkrył, że dzieci, które wypiły miksturę z jagodami, wykazały lepsze czasy reakcji i funkcje poznawcze, nazwane funkcjami wykonawczymi (EF).

W raporcie napisano: "Stwierdzono, że spożywanie napoju z borówki znacznie poprawia pamięć i uwagę EF. Oznacza to, że produkt bogaty w flawonoidy, odpowiadający 240 g lub półtora kubka świeżych jagód, może zapewnić ostre korzyści poznawcze u dzieci. 

"Te odkrycia potwierdzają zgromadzone dowody na to, że produkty bogate w flawonoidy są korzystne dla zdrowego funkcjonowania mózgu, szczególnie w krytycznych okresach rozwojowych."

Dr Emma Derbyshire, specjalista ds. Zdrowia publicznego i doradca Brytyjskich Letnich Owoców, skomentowała: "Była to dobrze zaprojektowana próba i oznacza, że ​​podawanie dziecku jagód jako części np. porannego śniadania lub schowanie ich w pudełkach na lunch może również pomóc zwiększyć ich siłę mózgową, gdy są w szkole, zwłaszcza w sezonie egzaminacyjnym."

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI