×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Adoptuj pszczołę (i motyla) – ruszyła ósma edycja akcji Greenpeace

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 23 września 2020 10:53

Adoptuj pszczołę (i motyla) – ruszyła ósma edycja akcji Greenpeace Startuje ósma edycja Adoptuj Pszczołę, akcji społecznej Greenpeace / fot. shutterstock

Wystartowała ósma edycja Adoptuj Pszczołę, akcji społecznej Greenpeace na rzecz owadów zapylających. W tym roku do pszczół i trzmieli dołączają motyle.

Wirtualnych adopcji można dokonać na stronie adoptujpszczole.pl. Dzięki nim powstanie Sieć Życia dla zapylaczy. To kompleks mniejszych i większych obszarów, w których dzika przyroda i odpowiednia ochrona zapewnią idealne warunki życia pszczołom, motylom dziennym i ćmom na każdym etapie ich rozwoju.

– Ogromna i przebogata piramida życia na Ziemi opiera się na niewidzialnej pracy owadów zapylających. To dzięki ich wysiłkom funkcjonują ekosystemy, a ogromna część roślin lądowych rozmnaża się, zapewniając przetrwanie niezliczonym gatunkom. Niestety, jak alarmują naukowcy, pszczoły, trzmiele, motyle i inne zapylacze wymierają obecnie na niespotykaną skalę. Wraz z tysiącami osób, które co roku włączają się w naszą akcję, chcemy odwrócić ten niebezpieczny, również dla ludzi, trend! – mówi Magdalena Figura z Greenpeace Polska.

Greenpeace zwraca uwagę, że za wymieranie owadów zapylających odpowiada w przeważającej mierze działalność człowieka: stosowanie w rolnictwie pestycydów, niszczenie i dzielenie na zbyt małe fragmenty naturalnych siedlisk oraz kryzys klimatyczny. Połączenie tych czynników sprawia, że owady wymierają w zastraszającym tempie. W ciągu kilku dekad może zniknąć nawet 40% ich gatunków.

– To bardzo niebezpieczna, samonapędzająca się machina. Owady są ofiarami negatywnych zmian w środowisku, a jednocześnie zanikanie owadów sprawia, że te zmiany jeszcze przyspieszają. Konieczne są pilne działania, by ratować różnorodność biologiczną, dla owadów i dla nas wszystkich! Jednym z takich działań będzie tworzenie Sieci Życia dla zapylaczy – mówi Magdalena Figura.

Co jest celem tegorocznej akcji Adoptuj Pszczołę?

W tym roku Greenpeace, wspólnie z zaangażowanymi w akcję osobami oraz naukowcami czuwającymi merytorycznie nad projektem, rozpocznie tworzenie Sieci Życia. Będą to obszary, których naturalny charakter, bujność i różnorodność roślin oraz ograniczona interwencja człowieka, tworzą idealne warunki do życia dla pszczół, motyli, trzmieli, smuklików i innych owadów zapylających, a co za tym idzie – szeregu innych organizmów. Jak zauważają organizatorzy, miejsca tworzące Sieć Życia to coś więcej niż łąki kwietne, które oferują bazę pokarmową dla dorosłych zapylaczy. W Sieci Życia tak samo istotne jak rośliny nektarodajne, są rośliny, które dostarczają pożywienie dla owadów również we wczesnych stadiach rozwoju. Poza odpowiednim zestawem roślin ważne będzie też m.in. zapewnienie właściwego dostępu do wody oraz innych istotnych elementów siedliska. – To nie tylko stołówki, ale kompleksowe, „domowe” przestrzenie dla młodszych i starszych zapylaczy – wyjaśnia Magdalena Figura z Greenpeace.

Czym jest akcja Adoptuj Pszczołę?

W ramach trwającej od 2013 roku akcji Adoptuj Pszczołę Greenpeace podjął już wiele działań na rzecz owadów zapylających. Tworzenie Sieci Życia jest kolejnym etapem budowania Polski przyjaznej owadom zapylającym. W poprzednich latach powstały hotele dla dzikich zapylaczy, odbudowana została pszczela populacja w Przyczynie Dolnej, przeprowadzono badania nad sytuacją owadów zapylających oraz wpływem, jaki mają na nie pestycydy, a od kilku miesięcy, we współpracy z samorządem miasta Łodzi, powstaje modelowe miejskie miejsce przyjazne owadom i ludziom. Bardzo ważnym efektem Adoptuj Pszczołę jest również stworzona przez naukowców i naukowczynie, Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI