×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dynia - owoc czy warzywo?

Autor: www.sadyogrody.pl 26 października 2021 13:58

Dynia - owoc czy warzywo? Dynia jest jagodą; fot. unsplash.com

Dynia jest jagodą i może ważyć nawet kilkaset kilogramów - informuje warszawski ogród zoologiczny, który organizuje zbiórkę dyniowych rzeźb.

Stołeczny zwierzyniec zaprasza warszawiaków do wspólnej zabawy i ogłasza zbiórkę dyniowych rzeźb. "Zachęcamy, by każdy, kto tylko ma ochotę i wyobraźnię, dostarczył do naszego Ogrodu swoje autorskie dyniowe arcydzieło. Tematyka i technika dowolna, ale może uda Wam się wyrzeźbić jednego ze zwierzęcych mieszkańców Warszawskiego ZOO" - namawia ogród zoologiczny.

Dynia jest jagodą, czyli owocem

Jak zaznaczył ogród, dynia jest owocem, a ściślej rzecz ujmując jagodą i może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Oczywiście przeciętne dynie są znacznie mniejsze i z tymi mamy najczęściej do czynienia.

Co można zrobić z dyni?

Dynia jest smaczna, zdrowa i można z niej przyrządzić wiele wspaniałych potraw, m.in. zupę, leczo, ciasto, pudding. Za dyniami przepadają także zwierzęta. Spośród mieszkańców Warszawskiego ZOO jej smakoszami są słonie, nosorożce, żubry, jelenie wietnamskie, małpy, ślimaki, wije, karaczany i inne zwierzaki.

Dynia w sklepach jest sprzedawana jako warzywo

Dynia jest rośliną jednoroczną pochodzącą ze strefy klimatu gorącego i ciepłego Ameryki. Uprawiana jest obecnie niemal na całym świecie. Ta popularna roślina charakteryzuje się długimi płożącymi łodygami z wąsami czepnymi. Pomiędzy rozłożystymi liśćmi wyrastają jadalne owoce dyni, które z botanicznego punktu widzenia nazywane są… jagodami. Mimo, że dynia dość często zaliczana jest do owoców, w kulturze mocno zakorzeniła się jako warzywo i w takim właśnie dziale sklepowym możemy ją znaleźć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI