×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zniszczone tunele foliowe w gminie Potworów

Autor: Krystyna Zagórska 31 stycznia 2022 13:53

Zniszczone tunele foliowe w gminie Potworów Okolice Potworowa słyną z produkcji papryki i nowalijek pod osłonami/ fot. materiały redakcji

Weekendowa wichura która przeszła nad Polską wyrządziła ogromne straty i zniszczenia. W jej wyniku ucierpieli także producenci warzyw  z okolic Potworowa. Silny wiatr pozrywał folie z tuneli przeznaczonych pod produkcję nowalijek.

W miniony weekend nad Polską przeszła bardzo silna nawałnica, w niektórych regionach niosąc za sobą ogromne zniszczenia i straty. Dotyczyły one m.in. uszkodzeń dachów domów, ogrodzeń czy całych budynków gospodarczych. Jak podał IMGW,  podczas weekendu najsilniejsze porywy wiatru stwierdzono w niedzielę rano w Gorzowie Wlkp., gdzie jego prędkość dochodziła do 90 km/h. 

Zniszczone tunele foliowe w okolicach Potworowa

Producenci wczesnych warzyw z okolic Potworowa liczą straty w gospodarstwach spowodowane przez wichurę.

Jak przekazał Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP, niemal każdy z producentów warzyw z regionu poniósł mniejsze lub większe straty. Najbardziej ucierpieli jednak producenci nowalijek. Tunele zostały zniszczone, zwłaszcza te które pozostały z naciągniętą folią na zimę. Silny wiatr spowodował także uszkodzenia konstrukcji tuneli. W takich przypadkach konieczna będzie odbudowa.

-  Straty są na tyle dotkliwe dla producentów, ponieważ wszelkie środki produkcji mocno zdrożały w ostatnich miesiącach. Teraz sama folia kosztuje nie 500- 800 zł a 1000 zł, a do tego dochodzą konstrukcje stalowe czy drewniane - zaznacza. 

Producenci warzyw szacują straty. Część tuneli zapewne uda się odbudować, w przypadku większych uszkodzeń konstrukcje trzeba będzie stawiać od nowa, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla producenta. Okolice Potworowa słyną z produkcji papryki, ale i wczesnej fasolki szparagowej pod osłonami, ogórków, cukinii, bakłażana, wczesnej kapusty pekińskiej i innych kapust, rzodkiewki i  rabarbaru.

 

Środki produkcji na GieldaRolna.pl!

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI