Złe perspektywy dla krajowej produkcji warzyw i owoców

Autor: Krystyna Zagórska 25 lipca 2022 08:55

Złe perspektywy dla krajowej produkcji warzyw i owoców Witold Boguta o trudnej sytuacji w branży ogrodniczej

Tegoroczny sezon jest ogromnie trudny dla producentów warzyw i owoców. Mierzą się z drastycznym wzrostem kosztów produkcji. Wielu ma także problem z pozyskaniem pracowników do zbiorów. Niepewność co do przyszłości gospodarstw jest bardzo duża – o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Witolda Bogutę, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Niepewna sytuacja gospodarstw ogrodniczych

- Jeszcze trwa sprzedaż owoców zebranych i wyprodukowanych w poprzednim roku, podobnie jest z niektórymi warzywami. Były one produkowane jeszcze przy niższych kosztach – mówi serwisowi sadyogrody.pl Witold Boguta.

Zobacz także:

Problemy grup producenckich. Przed nimi wiele wyzwań

- Natomiast oczywiście koszty przechowywania istotnie wzrosły. Nowa produkcja ogrodnicza odbywa się już w zupełnie innych warunkach ekonomicznych, przy innych cenach nawozów i środków ochrony roślin, energii, i przy braku czy niepełnej dostępności pracowników, to powoduje, że wiele osób bardzo poważnie zastanawia się nad przyszłością – zaznacza.

Trzeba pamiętać, że mamy na około konkurencję. Rozwój produkcji wielu gatunków owoców postępuje w innych krajach. Nie tylko jabłek, ale również owoców jagodowych – dodaje.

Więcej w materiale wideo:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI