Ziemniaki 2022: Trudny sezon, zbiory będą mniejsze

Autor: freshplaza.com 15 września 2022 13:48

Ziemniaki 2022: Trudny sezon, zbiory będą mniejsze Zbiory ziemniaków w Polsce rozpoczęły się w czerwcu, a kolejne odmiany są nadal zbierane. / fot. pixabay

Zbiory ziemniaków w Polsce rozpoczęły się w czerwcu, a kolejne odmiany są nadal zbierane. Ze względu na warunki pogodowe - gorące i suche lato - całkowita ilość zebranych ziemniaków będzie mniejsza niż w poprzednim sezonie.

Łukasz Ostrowicz, członek zarządu polskiego przedsiębiorstwa handlu ziemniakami Bugaj, stwierdza, że ​​polskie ziemniaki mają dobrą pozycję cenową na rynku europejskim.

- Sezon na młode ziemniaki w Polsce był stosunkowo dobry. Zbiory rozpoczęły się w czerwcu i trwały do ​​końca sierpnia. Jakość ziemniaków była na równi, a ceny wyższe niż przed rokiem. Ceny nadal były nieco niższe niż w innych krajach Europy, co było dla nas dobre - dodaje. 

Trudny rok dla późnych ziemniaków 

Łukasz Ostrowicz przyznaje, że jeśli chodzi o późniejsze ziemniaki, wydaje się, że nadchodzi trudny rok. - Zbiory tych ziemniaków jeszcze się nie zakończyły. Możemy jednak bez wątpienia ocenić, że na produkcję ziemniaków wpłynęły gorące i suche warunki w okresie letnim. Rozmiary zbieranych ziemniaków były mniejsze, nawadnianie wciąż nie jest w Polsce rozpowszechnione, co oczywiście utrudnia plony w tych bardziej ekstremalnych warunkach - przyznaje. 

Zdaniem Ostrowicza jedno jest pewne, polskie ziemniaki będą dostępne w mniejszych ilościach niż w poprzednim sezonie. - Teraz nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć rynku ziemniaków w nadchodzących miesiącach, ponieważ żniwa wciąż trwają. Jesteśmy jednak pewni, że całkowity wolumen będzie niższy niż w poprzednich latach. Zastanawiamy się też, jak rosnące ceny energii wpłyną na ceny przechowywania ziemniaków i czy zmusi to niektórych plantatorów do wcześniejszej sprzedaży ziemniaków, aby nie ponosić wyższych kosztów chłodzenia - mówi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI