Zbiory ziemniaków niższe niż przed rokiem. Nawet o 1 mln ton

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 15 grudnia 2015 12:55

Zbiory ziemniaków niższe niż przed rokiem. Nawet o 1 mln ton Znacznie obniżyła się w tym minionym sezonie produkcja ziemniaka w Polsce/ fot. shutterstock.com

W minionym sezonie znacznie obniżyła się produkcja ziemniaka w Polsce. Szacowana jest nawet na 1 mln ton mniej niż w roku 2014 – informuje www.farmer.pl.

- Zbiory ziemniaka w naszym kraju w 2015 r., według szacunków Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB i Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB wyniosły ok. 6,7 mln ton i były o blisko 1 mln ton mniejsze niż w 2014 r. Głównym powodem spadku zbiorów były niskie plony wywołane długotrwałą suszą oraz upałami w okresie wegetacji – czytamy w najnowszym Raporcie rolnym IERiGŻ.

Uwzględniając dodatkowo areał uprawy ziemniaka w ogrodach przydomowych szacowany na ok. 8 tys. ha, całkowita powierzchnia wyniosła prawdopodobnie 308 tys. ha, a więc o ok. 30 tys. ha więcej niż w roku poprzednim.

- Wzrost powierzchni uprawy prawdopodobnie spowodowany był wprowadzeniem do PROW dopłat obszarowych w przewidywanej wysokości 400 Euro do 1 ha1 uprawy ziemniaka skrobiowego kontraktowanego przez zakłady krochmalnicze, a także, choć w mniejszym stopniu, wprowadzeniem w PROW 2015-2020 systemu premii motywacyjnych w formie dopłat obszarowych dla gospodarstw z tytułu dywersyfikacji zasiewów roślin rolniczych. Ponadto zwiększone zainteresowanie uprawą ziemniaków mogła spowodować także obniżona opłacalność produkcji zbóż czy rzepaku. Plony ziemniaków w 2015 r. szacowane są na 217 dt/ha, wobec 278 dt/ha w 2014 r. i 210 dt/ha w 2013 r. – podaje Wiesław Dzwonkowski z Instytutu.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI