Zalane pola z warzywami. Wysokie straty w pierwszych zbiorach jesiennych

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 08 września 2021 11:24

Zalane pola z warzywami. Wysokie straty w pierwszych zbiorach jesiennych Na skutek intensywnych opadów pola warzyw zostały zalane; zdjęcie ilustracyjne/ fot. shutterstock

Sezon 2021 nie jest łatwy dla producentów warzyw. Intensywne opady deszczu w drugiej połowie lata uniemożliwiały przeprowadzanie zabiegów ochronnych w terminie, co odbiło się na jakości warzyw a w niektórych lokalizacjach plantacje zostały podtopione.

Producenci z różnych rejonów kraju informują o bardzo dużych stratach w plonie warzyw na wczesny zbiór jesienny.

- Sytuacja w kraju jest mocno zróżnicowana. U nas w regionie, większość pól z warzywami posianymi wczesną wiosną na terenach niżej położonych z przeznaczeniem na wcześniejszy zbiór jesienny, zostało zalanych w wyniku opadów deszczu. Producenci zwykle sieją warzywa na wczesny zbiór na polach, gdzie jest duża dostępność wilgoci. Aby w przypadku mniejszej ilości opadów, zapewnić roślinom dostęp do wody. Na plantacjach marchwi, pietruszki, selera, buraków na wcześniejszy zbiór, praktycznie wszystko zostało podtopione. Dużo lepiej jest z warzywami na późniejszy zbiór, ponieważ uprawy mamy na wyższych partiach – mówi serwisowi sadyogrody.pl Mirosław Fucia, prezes Zarządu Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców SIELEC.

Straty w warzywach korzeniowych na wczesny zbiór jesienny mogą sięgać nawet 100 proc., w zależności od regionu kraju.

Zalania i potopienia plantacji warzyw

- Opady występują u nas praktycznie od wiosny. Pierwszy bardzo duży deszcz nawalny wystąpił 24 czerwca i od tego momentu nieustannie pada aż do ubiegłego tygodnia. Woda gromadziła się, powodując podtopienia i całkowite zniszczenie nasadzeń – dodaje Mirosław Fucia.

- Sytuacja ta dotyczy powiatów: buski, kazimierski, i pińczowski w woj. świętokrzyskim. Plantacje warzyw w tych trzech powiatach ucierpiały najbardziej. Szczególnie na obszarze pińszowskim i buskim, pola warzyw znajdują się na terenach zalewowych, w związku z tym straty tam mamy większe – tłumaczy.

Producenci warzyw z tego regionu najwięcej uprawiają marchwi, pietruszki. Nieco mniejsza jest produkcja selera, buraków ćwikłowych, cebuli z dymki na wcześniejszy zbiór z sadzenia oraz ziemniaków.

 

Środki do produkcji na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI