Zabraknie warzyw w sklepach? Będą braki na półkach

Autor: SadyOgrody.pl 07 września 2022 19:09

Zabraknie warzyw w sklepach? Będą braki na półkach Będą zauważalne braki warzyw na półkach sklepowych pod koniec tego tygodnia i na początku kolejnego. / fot. materiały redakcji

Będą zauważalne braki warzyw na półkach sklepowych pod koniec tego tygodnia i na początku kolejnego. Dotyczy to tylko ogórków ale również innych warzyw - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Problemy z dostępnością ogórków

Przechodzimy z okresu letniego gdzie temperatury były wystarczające, żeby produkcja ogórków utrzymywała się na przyzwoitym poziomie do momentu w którym mamy gwałtowne obniżenie temperatur. - Temperatury w nocy sięgają około 4 stopni, a wręcz występują przymrozki w niektórych rejonach Polski. Powoduje to automatyczny spadek plonowania – w pierwszej kolejności widoczny jest w cukinii, ogórkach gruntowych i krótkich. Są to warzywa bardzo podatne na spadek temperatury. Część ogrodników zawsze o tej porze roku dogrzewało ogórki, co powodowało, że był cały czas dostępny w sprzedaży. Polski ogórek był dostępny do połowy listopada, a nawet do końca listopada - mówi. 

Przeczytaj: Szybka ścieżka dostępu do węgla dla producentów warzyw w szklarniach

Obecnie koszty dogrzewania ogórków są kolosalne.

- Sam koszt dogrzewania ogórka na chwilę obecną wynosi 4 zł do kg. Ogrodnicy rezygnują z tej produkcji właśnie ze względu na wysokie koszty opału. Tyle ile wyprodukują bez ogrzewania, tyle trafia na rynek stąd zawirowania cenowe - dodaje Paweł Myziak. 

Braki warzyw na półkach sklepowych 

Zdaniem rozmówcy będą zauważalne braki na półkach sklepowych pod koniec tego tygodnia i na początku kolejnego.

- Jednak nie dotyczy to tylko ogórków ale również innych warzyw. Prędzej czy później wysokie koszty odbiją się na rynku pomidorów, bakłażana, papryki. Wszędzie tam gdzie jest potrzebny wydatek energetyczny do wyprodukowania kilograma warzyw, a nie został albo nie zostanie on poniesiony ze względu na koszty.  Będzie to miało diametralny wpływ na ceny tych produktów mniej więcej od 10 września do końca polskiego sezonu - przyznaje wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP. 

- Jak będzie dalej, trudno powiedzieć. Ciężko przewidzieć jak się zachowa rynek europejski natomiast zakładam, że nikt nam nie będzie dostarczał za poł darmo ogórków czy pomidorów z innych krajów. Inne kraje nie będą nam sprzedawać w takich cenach do jakich się przyzwyczailiśmy - mówi Paweł Myziak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI