Wygięte buraki. Jak zakończy się sprawa z dostawcą nasion?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 22 grudnia 2020 08:56

Wygięte buraki. Jak zakończy się sprawa z dostawcą nasion? Jak zakończy się sprawa z dostawcą nasion buraków?; fot. materiały prasowe Farmer.pl

Rolnik zastanawia się, dlaczego wykopane buraki czerwone są wygięte jak rogaliki. Krzywych warzyw nikt nie chce, a gospodarz liczy straty. - Nie zamierzam jednak tak tej sprawy zostawić, bo uważam, że to wina nasion – uważa.

Mieczysław Miszczak, rolnik z powiatu łęczyckiego w woj. łódzkim, obsiał holenderskimi nasionami buraków 10 ha pola. Zebrał właśnie około 1,5 tysiąca ton bulw, ale nie wie co z nimi począć. Wszystkie są bowiem… krzywe – zagięte niczym rogale albo końskie podkowy. Takich warzyw nie chcą ani sieci handlowe, ani przetwórnie, ani nawet sprzedawcy na miejskich targowiskach.

- W efekcie, choć buraki są teoretycznie pełnowartościowe, nie mogę ich nigdzie sprzedać. Zainteresowani są tylko pośrednicy, którzy chcą kupować po cenie, która nie zrekompensuje mi kosztów produkcji – ubolewa Mieczysław Miszczak. - Paliwo do maszyn, nawożenie, opryski, podlewanie i zbiór kosztowało mnie tymczasem ponad 100 tys. zł. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt materiału siewnego, energię elektryczną i pracę pomocników. Zastanawiam się teraz, czy buraki sprzedać za bezcen, czy wyrzucić.

- Nie zamierzam jednak tak tej sprawy zostawić, bo uważam, że to wina nasion – uważa rolnik. - Był jednak u mnie przedstawiciel firmy nasiennej, ale takiej opcji nie rozważał. Mówił, że może zawiniła jakaś wichura, czy nawałnica.

- Nie mogę komentować tej sprawy, ponieważ reklamacja od rolnika wpłynęła dopiero przed 2 dniami – mówi Przemysław Opioła, dyrektor zarządzający w firmie Rijk Zwaan Polska. - Rozpatrzymy ją zgodnie z obowiązującymi zasadami i trybem. I to zainteresowany rolnik powinien najpierw poznać nasze stanowisko w tej sprawie.

Czytaj więcej na Farmer.pl.

Chcesz kupić bądź sprzedać warzywa korzeniowe? Zapraszamy do współpracy w ramach Giełdy Rolnej!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI