Włochy: straty spowodowane suszą sięgają już 2 mld euro

Autor: fruitveb.hu 23 czerwca 2022 15:52

Włochy: straty spowodowane suszą sięgają już 2 mld euro Włochy: straty spowodowane suszą sięgają już 2 mld euro/ fot.shutterstock.com

Włoscy rolnicy zmagają się z ogromną suszą i upałami. Opady w tym roku już są o połowę niższe niż w normalnym roku i powodują ogromne straty. Wskaźnik szkód spowodowanych suszą wynosi już 2 miliardy euro.

Opady deszczu we Włoszech zmniejszyły się o połowę w porównaniu do średniej wieloletniej

W północnych Włoszech poziom wody rzeki Pad jest najniższy od 70 lat. Kilka jezior jest zagrożonych odwodnieniem, a poziom wód gruntowych spada w okresach utrzymujących się wysokich temperatur około 40 °C. W kilku włoskich regionach władze zakazały już mycia samochodów, napełniania basenów i podlewania ogrodów. We włoskim rolnictwie susza bardzo mocno obciąża uprawy.

- Mamy do czynienia z kryzysem niedoboru wody o największej skali od początku ubiegłego wieku, dlatego wzywamy do jak najszybszego ogłoszenia stanu wyjątkowego na dotkniętych obszarach– napisał Ettore Prandini, prezes Włoskiego Stowarzyszenia Rolniczego Coldiretti w liście do premiera Mario Draghiego.

Potrzebne są natychmiastowe środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego ludności, potrzebne są środki finansowe na zrekompensowanie utraty dochodów gospodarstw rolnych.

- Obecnie zbieramy tylko 11% naszej wody deszczowej, mimo że moglibyśmy osiągnąć nawet 50%. Tworząc nowe zbiorniki, można by uniknąć takich kryzysów, kosztem ponad 10 miliardów euro w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a rolnictwo mogłoby zwielokrotnić swoje zdolności produkcyjne – podsumował Prandini.

Jak oceniają organizacje rolnicze jeśli we Włoszech nie nastąpią opady deszczu rolnicy mogą pożegnać się z uprawami późnych pomidorów, melonów, i letnich upraw owoców. 

Najbardziej dotknięte obszary to Piemont, Lombardia, Emilia-Romania, ale niektóre regiony Valle d'Aosta i Trentino również cierpią z powodu suszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI