Wirus ToBRFV – jaka sytuacja w Polsce? (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 04 listopada 2021 16:02

Wirus ToBRFV – jaka sytuacja w Polsce? (wideo) Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa o zagrożeniu ze strony wirusa ToBRFV /fot. PTWP

- Wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV) jest nowym zagrożeniem fitosanitarnym, stosunkowo niedawno uznanym przez KE za sprawcę choroby pomidora, ale również papryki. W Polsce ten wirus nie występował. W poprzednim sezonie mieliśmy dwa przypadki stwierdzenia tego wirusa na nasionach z importu – mówi serwisowi sadyogrody.pl Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

- Wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV) został zidentyfikowany, nasiona nie trafiły do uprawy. Działania prewencyjne Inspekcji były skuteczne. Natomiast trzeba powiedzieć, że były to duże ilości nasion i na pewno producenci czy importerzy narazili się na spore szkody z tego tytułu – mówi Andrzej Chodkowski.

ToBRFV - jak ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa?

- Nasiona pomidora przeznaczone do uprawy muszą być zbadane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nasze laboratoria wdrożyły metodyki, prowadzimy badania zgodnie z przepisami unijnymi – zaznacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI