×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W dobie pandemii Singapur inwestuje w nowe technologie produkcji żywności

Autor: PAP 26 maja 2020 13:55

W dobie pandemii Singapur inwestuje w nowe technologie produkcji żywności Singapur inwestuje w rozbudowę miejskich farm i w nowe technologie produkcji żywności/ fot. shutterstock

W związku z trwającą pandemią koronawirusa oraz zmianami klimatu Singapur inwestuje w rozbudowę miejskich farm i w nowe technologie produkcji żywności. To azjatyckie miasto-państwo poszukuje też nowych dostawców produktów rolnych.

Władze Singapuru chcą w ciągu 10 lat zwiększyć udział produkowanej u siebie żywności z 10 do 30 proc. lokalnego zapotrzebowania. Zależny od importu kraj dąży do większego bezpieczeństwa żywnościowego, zakłóconego przez pandemię Covid-19.

Elementem opracowanej przez Singapurską Agencję Żywności (SFA) strategii są także: dywersyfikacja źródeł sprowadzanych produktów rolnych i wspieranie singapurskich firm w wytwarzaniu żywności za granicą.

Liczący 5,6 mln mieszkańców Singapur jest jednym z najgęściej zaludnionych państw świata. Według agencji Bloomberga w 2016 r. mniej niż 1 proc. jego powierzchni był zakwalifikowany jako grunty rolne. W 2018 r. w mieście-państwie działało ok. 200 licencjonowanych farm i hodowli, wytwarzających głównie warzywa, ryby i jaja. W kwietniu rząd przeznaczył dla nich 30 mln dolarów singapurskich (21 mln USD), za które mają rozbudować i odnowić infrastrukturę. W efekcie w ciągu 6-24 miesięcy mają znacząco zwiększyć swoją produktywność.

Pod uprawę mają być przeznaczane przestrzenie na dachach budynków i najwyższe piętra wielopoziomowych parkingów.

Jednocześnie kontrolowane przez rząd media zachęcają Singapurczyków do zakładania własnych ogrodów warzywnych. Telewizja CNA prezentuje historie ludzi, którzy - korzystając z wolnego czasu podczas restrykcji w poruszaniu się - zdecydowali się na rozpoczęcie w domach własnych upraw. Stacja informuje też, że sklepy sprzedające sadzonki, nawozy i artykuły ogrodowe notują wielokrotny wzrost popytu.

Bezpieczeństwem żywnościowym Singapuru zachwiała decyzja sąsiedniej Malezji, która w połowie kwietnia wprowadziła ograniczenia w ruchu oraz handlu. W kwietniu singapurski minister handlu i przemysłu ostrzegał, że w miarę jak zagraniczni partnerzy wprowadzają blokady, zakłócając globalne łańcuchy dostaw, kraj musi się liczyć z utrudnieniami w zaopatrzeniu w podstawowe produkty.

Zdaniem cytowanego przez Bloomberga profesora technologii żywienia Williama Chena z Nanyang Technological University, związany z pandemią kryzys dostarczył okazji do zidentyfikowania niedostatków w istniejących systemach produkcji żywności. Chen informuje, że Singapur inwestuje m.in. w nowe technologie upraw pionowych oraz wykorzystanie jako źródeł białka owadów, alg oraz tworzonego laboratoryjnie mięsa. Jak sugeruje ekspert, rozwój wiedzy w tych dziedzinach może być przydatny w świetle globalnych wyzwań związanych z rosnącą populacją, postępującymi zmianami klimatycznymi i niedoborami wody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI