Uwaga na śmietki! Trwa lot pierwszego pokolenia

Autor: www.sadyogrody.pl 10 maja 2022 08:16

Uwaga na śmietki! Trwa lot pierwszego pokolenia Trwa lot pierwszego pokolenia śmietki na plantacje warzyw/ fot. shutterstock

Rozpoczęły się loty pierwszego pokolenia śmietki kapuścianej na plantacje warzyw kapustnych.

Pierwsze pokolenie śmietki kapuścianej rozpoczyna wylot przeważnie w kwietniu. W tym roku  z uwagi na chłodny kwiecień, loty muchówek były nieco opóźnione. Aktualny monitoring prowadzony na plantacjach warzyw wskazuje, że pod koniec kwietnia i na poczatku maja, w zależności od lokalizacji, rozpoczęły sie loty śmietek.

Pierwsze pokolenie śmietki kapuścianej atakuje

Samice składają jaja na roślinach, przy szyjce korzeniowej. Nastepnie dochodzi do wylęgu larw, które uszkadzają korzenie oraz drążą w nich korytarze – sięgające do nasady dolnych liści. Uszkodzone rośliny więdną a następnie zamierają. Śmietki stwarzają największe zagrożenie dla młodych roślin.

Ochrona wczesnych warzyw kapustnych przed pierwszym pokoleniem śmietki polega na profilaktycznym zaprawianiu rozsady. W celu kontrolowania nalotu śmietki na plantacje, konieczne jest użycie pułapek zapachowych wyposażonych w atraktant zwabiający samice.

Do ochrony należy przystąpić po stwierdzeniu zagrożenia, czyli odłowieniu w pułapce minimum 2 samic śmietki kapuścianej w okresie 2 dni. Pułapki należy kontrolować co 1-2 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI