Uprawy warzyw na południu Mazowsza - jakie straty po burzy i gradzie?

Autor: kz/ www.sadyogrody.pl 25 czerwca 2021 12:54

Uprawy warzyw na południu Mazowsza - jakie straty po burzy i gradzie? Ulewna burza i grad wyrządziła straty w uprawach papryki, ale i cukinii i fasolki/ fot. shutterstock

Nawałnica która przeszła przez południe Mazowsza we wtorek 22 czerwca wyrządziła duże straty. Uszkodzone zostały tunele foliowe z uprawami warzyw. - Szkody w produkcji będą na poziomie od 10 do 30 proc., a w niektórych gospodarstwach nawet 50 proc. – ocenia Paweł Myziak, członek zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

  • We wtorek 22 czerwca nad zagłębiem paprykowym przeszła silna burza powodując uszkodzenia tuneli foliowych z uprawami warzyw
  • Straty w produkcji warzyw ciepłolubnych sięgają od 10 do 30 proc., a nawet 50 proc. w niektórych gospodarstwach

- Generalnie jest dużo poniszczonych, połamanych konstrukcji. Porywisty wiatr i grad zniszczył folię w tunelach, powodując uszkodzenia na poziomie 10-30 proc., a w niektórych gospodarstwach nawet 50 proc. – mówi Paweł Myziak.

Ulewna burza i grad w zagłębiu paprykowym 

- Średnio mamy około 30 proc. zniszczeń. Głównie w gminie Klwów. Niebezpieczna aura nie minęła. Burze z gradem jeszcze wczoraj i przedwczoraj występowały na naszym terenie. Folie z tuneli zostały zerwane, uprawy pozalewane i uszkodzone przez grad. Nie tylko ucierpiała papryka, ale i fasolka, cukinie, ogórki i inne warzywa – komentuje.

W tunelach z papryką gdzie została zerwana folia na pewno pozostaną ślady po gradzie. Uprawy polowe cukinii, kapusty w dużym stopniu są pozalewane. Warzywa z uszkodzeniami nie będą się nadawać do handlu – dodaje.

Plantatorzy zaznaczają, że strat w produkcji warzyw na tym etapie sezonu nie da się już nadrobić. Wszystko jest powysadzane. Jedynie można próbować ratować plon.

Burze z gradem dotknęły także sady i jagodniki

W wyniku ostatnich nawałnic ucierpiały także sady i plantacje roślin jagodowych. Producenci owoców z różnych regionów kraju informują o uszkodzeniach na plantacjach borówki, porzeczek, malin i truskawek. Gradobicie dotknęło także sady.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI