Uprawy warzyw cierpią przez intensywne opady deszczu

Autor: Agrobiznes w TVP 06 września 2021 14:25

Uprawy warzyw cierpią przez intensywne opady deszczu Na wielu plantacjach występuje bardzo duża presja chorób grzybowych. / fot. shutterstock

Marchewka pęka od nadmiaru wody, rdzewieje pietruszka, gniją ziemniaki. W tym sezonie z powodu intensywnych opadów deszczu cierpią uprawy warzyw – podaje Agrobiznes w TVP.

Na wielu plantacjach występuje bardzo duża presja chorób grzybowych. Długotrwałe opady deszczu uniemożliwiały wykonanie zabiegów ochronnych.

Tymczasem nadchodzi pora jesiennych zbiorów warzyw i już wiadomo, że będą problemy z ich przechowywaniem. Ich jakość już jest słaba, a co dopiero wiosną. O problemach mówią producenci ziemniaków. To trudny sezon. Najpierw wiosenne chłody utrudniały wegetację, a teraz nadmierna wilgoć powoduje gnicie bulw zwłaszcza na południu kraju. Na północy rolnicy zmagają się z parchem

Według ekspertów tegoroczne zbiory mogą być niższe nawet o jedną czwartą. Kłopoty z utrzymaniem dobrej jakości mają też producenci cebuli. W takich warunkach atmosferycznych trudno dosuszyć ją na polu. Zdaniem specjalistów wiosną konieczny będzie import.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI