Uprawa arbuzów i melonów w Polsce - czy się opłaca?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 25 sierpnia 2022 18:14

Uprawa arbuzów i melonów w Polsce - czy się opłaca? Ruszył sezon na polskie arbuzy i melony/ fot. PM

Południe Mazowsza to nie tylko stolica papryki i innych warzyw ciepłolubnych. To od kilku lat także stolica produkcji polskiego arbuza i melona. O perspektywy produkcji tych warzyw zapytaliśmy Pawła Myziaka, właściela firmy EURO-PAPRYKA, lidera produkcji arbuza i melona w Polsce.

Na Południu Mazowsza producenci uprawiali arbuzy w tunelach foliowych już 30 lat temu. Później ze względu na bardzo tani arbuz, który przyjeżdżał do Polski z Południa Europy, produkcja w tunelach foliowych stała się dla miejscowych ogrodników nieopłacalna.

Uprawa arbuza i melona w Polsce

5 lat temu firma EURO-PAPRYKA Myziak Paweł podjęła próbę reaktywacji uprawy arbuza na Południu Mazowsza.

Uprawa arbuzów w Polsce rozwija się/ fot. PM

Klimat w Polsce sprzyja produkcji arbuzów/ fot. PM

Rusza sezon na polskie melony/ fot. PM

- Początki były trudne, ponieważ nikt nie wierzył, że uprawa w gruncie przyniesie oczekiwane plony i jakość. Krok po kroku, rok po roku dzięki naszej konsekwencji i staraniom udało się wybrać odmiany,  które są powtarzalne i dają przewidywalny oraz dobrej jakości plon. Postawiliśmy na odmiany tureckie firmy Yuksel Tohum. Obecnie testujemy rocznie 2-3 odmiany arbuzów w celu wybrania tych optymalnych do produkcji w naszym regionie. Dodatkowo oprócz arbuza testujemy także odmiany melona - mówi Paweł Myziak, właściel firmy EURO-PAPRYKA.

Z roku na rok na Południu Mazowsza firma EURO-PAPRYKA zwiększa powierzchnię upraw arbuza. Stała się bezkonkurencyjnym liderem w uprawie arbuza w Polsce.
Naszym projektem zainteresowały się sieci handlowe które pomagają rozwijać projekt polskiego arbuza – mówi Paweł Myziak.

Arbuzem z Polski są zainteresowane nie tylko sieci handlowe, ale także zagraniczni kontrahenci. Znaczna cześć produkcji arbuza firma EURO-PAPRYKA eksportuje za granicę.

- Liczymy na podobny rozwój uprawy melona. Pracujemy nad tym. Nie boimy się wyzwań. Nigdy się nie baliśmy - mówi Paweł Myziak.

Co wyróżnia polskie melony i arbuzy?

- Przede wszystkim smak i soczystość. Nie osiągamy plonów z hektara takich jak w krajach o cieplejszym klimacie. Ale przecież nie o plon tu chodzi. Ważny jest aromat i smak. Nasze arbuzy i melony cechuje fakt, że są zbierane w odpowiedniej fazie dojrzałości. Nie są zbierane na surowo jak te które przyjeżdżają/przypływają do nas setki lub nawet tysiące kilometrów. Nasze arbuzy mogą spokojnie dojrzewać na polu, można nawet określić to powolnym 'leniuchowaniem', gdyż czas dostawy polskich arbuzów z Południa Mazowsza do konsumentów jest liczony w godzinach, a nie dniach czy tygodniach. Naprawdę arbuzy i melony z naszego regionu smakują wyjątkowo. W przypadku melonów ich zniewalający zapach i aromat daje uczucia unoszącej się powietrzu słodkości - mówi.

Polskie arbuzy zbierane są w odpowiedniej fazie dojrzałości/ fot. PM

Polskie melony cechuje niepowtarzalny smak i aromat/ fot. PM

Nie mamy się czego wstydzić. Na Południe Mazowsza zapraszamy już nie tylko po paprykę i warzywa ciepłolubne, ale także po przepyszne arbuzy i melony - dodaje.

 

Polscy producenci chcą rozwijać uprawy melona/ fot. PM

Na Południu Mazowsza arbuzy uprawiane są na powierzchni około 60 ha.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI