Ukraina będzie jednym z liderów produkcji czosnku w UE?

Autor: freshplaza.com / www.sadyogrody.pl 11 października 2017 14:54

Ukraina będzie jednym z liderów produkcji czosnku w UE? fot. pixabay.com

Coraz więcej producentów rolnych na Ukrainie wykazuje zainteresowanie produkcją czosnku. Pomimo tego, że kraj ten musi przebyć długą drogę zanim stanie się jednym z największych producentów czosnku na świecie, bardzo łatwo może stać się jednym z 5 liderów w UE - podaje serwis freshplaza.com.

Rozwój produkcji czosnku na Ukrainie rozwija się przy wsparciu ukraińskiego rządu, a także lokalnych inwestorów, którzy zwiększają produkcję i rozwijają eksport nowe rynki.

- Uważam, że jakość naszego czosnku jest bardzo interesująca dla firm przetwórczych. Ukraiński czosnek ma wysoką zawartość fitokonidów, dając mu pikantny i przyjemny zapach - powiedział niezależny konsultant ogrodniczy Maxim Kulik.

W tym sezonie na Ukrainie wyprodukowano ponad 200 000 ton czosnku. Producenci wykazują większe zainteresowanie przechodzeniem na nowoczesne odmiany, zwłaszcza że trudniej jest sprzedawać tradycyjne odmiany, takie jak Lubasz, Guliver, Spas i Prometey, ponieważ są one praktycznie nieznane na rynkach poza regionem.

- Mamy możliwość zastąpienia taniego chińskiego czosnku i stanowimy mocna konkurencję dla droższego czosnku z Hiszpanii - powiedział Maxim Kulik.

Niska cena krajowa w tym roku, około 1 euro/kg skłoniła plantatorów do poszukiwaniu nowych rynków eksportowych. Wielu plantatorów jest zainteresowanych rozwojem sprzedaży zagranicznej, ale muszą oni stale podnosić jakość, sortowanie i pakowanie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI