×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trwają wykopki ziemniaków. Ceny wyższe niż w ubiegłym roku

Autor: farmer.pl 12 września 2021 14:18

Trwają wykopki ziemniaków. Ceny wyższe niż w ubiegłym roku Niska temperatura i wilgoć panująca pod koniec sierpnia i na początku września przyczyniła się do znacznego porażenia przez zarazę ziemniaka. / fot. pixabay

Wrzesień to czas na wykopki. Niska temperatura i wilgoć panująca pod koniec sierpnia i na początku września przyczyniła się do znacznego porażenia przez zarazę ziemniaka. Poza tym w tym roku jest też wyjątkowo dużo stonki ziemniaczanej, która co ciekawe, atakuje również bulwy - informuje farmer.pl.

Z roku na rok zmniejsza się areał uprawy ziemniaka w Polsce. Są też duże rozbieżności w powierzchni uprawy tego gatunku w ostatnich latach, o czym więcej napiszemy w październikowym wydaniu miesięcznika Farmer. Tymczasem sprawdzamy zarówno stan fitosanitarny, prognozę plonów, ale też i ceny tego surowca.

 Jaka jakość ziemniaka 2021?

- Na podstawie przeprowadzonych wykopków - do pierwszej dekady września - można stwierdzić, że dużo odmian wydało bulwy porażone ospowatością (chłodny maj), czy parchem zwykłym (susza w okresie wiązania bulw). Należy liczyć się z dużym udziałem bulw zdeformowanych lub spękanych -duże skoki w uwilgotnieniu gleby podczas wzrostu bulw oraz dość częstym zazielenieniem bulw (rozmycie redlin podczas intensywnych opadów deszczu) – ocenia dla farmer.pl stan plantacji dr Wojciech Nowacki, z Zakładu Agronomii Ziemniaka Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB Oddział w Jadwisinie.

Jakie mogą być zbiory ziemniaka?

Te szacuje wstępnie, że średnio krajowy plon ziemniaka w Polsce może wynieść w 2021 roku około 340 dt/ha. A zbiory w gospodarstwach profesjonalistów wyniosą około 7820 tys. ton.

Powierzchnia uprawy ziemniaka, w zależności od źródła, jest bardzo zróżnicowana. Zdaniem dr Wojciech Nowackiego wydaje się ona być niedoszacowana w skali całego kraju i różni się od sienie o nawet kilkadziesiąt tys. ha.

Dość wysoka cena ziemniaka

Począwszy od czerwca na krajowym rynku można kupić ziemniaki jadalne, a ich cena w porównaniu do lat ubiegłych, jest dość wysoka.

Więcej na www.farmer.pl

Zobacz oferty sprzedaży ziemniaków na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI