×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trwają wykopki – plony ziemniaka wyjątkowo niskie z powodu suszy

Autor: farmer.pl 19 września 2019 10:34

Trwają wykopki – plony ziemniaka wyjątkowo niskie z powodu suszy fot. farmer.pl

Choć cena ziemniaka w tym roku jest bardzo korzystna, to już same zbiory bardzo niskie, co niestety nie jest korzystne dla producentów, którzy w ostatnim czasie za swój surowiec otrzymywali cenę wręcz poniżej kosztów produkcji.

- Plony ziemniaka w tym sezonie będą generalnie w naszym kraju bardzo niskie. Powodem jest oczywiście długotrwała susza panująca na obszarze prawie całego kraju – mówi dr Wojciech Nowacki z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Jadwisinie, zajmujący się tematyką ziemniaka od lat.

Co ciekawe, IHAR - PIB w Jadwisinie prowadzi obecnie badania nad plonowaniem ziemniaka w całym kraju. Nie są one jeszcze zakończone i trudno jest precyzyjnie określić straty plonu bulw spowodowane deficytem opadów i wysokimi temperaturami tegorocznego okresu wegetacji.

- Średni krajowy plon ziemniaka w obecnym sezonie będzie niższy niż w ubiegłym roku i wyniesie około 230 dt/ha. Wyższe plony będą tylko w woj. pomorskim, częściowo w woj. warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim oraz punktowo na południu kraju. Najniższe plonowanie ziemniaka dotyczy środkowej części kraju, a więc województwo wielkopolskie, lubuskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie – wylicza dr Nowacki.

Czytaj więcej: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI