Trendy w uprawie cebuli, nowe odmiany, nawożenie i ochrona – relacja z konferencji cebulowej

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 30 stycznia 2019 10:33

- W sezonie 2018 w większości krajów zmniejszył się areał uprawy cebuli. Problemy produkcyjne związane głównie z suszą, odczuli producenci Europy Zachodniej, głównie Holandii, północnych rejonów Francji, Wielkiej Brytanii, ale także Danii oraz Niemiec. Lepsza sytuacja miała miejsce we wschodniej części Europy oraz w Hiszpanii, gdzie wystąpiły częstsze opady deszczu i uzyskano większe plony lepszej jakości – o bieżącym rynku cebuli w Europie dyskutowano podczas Międzynarodowej Konferencji Cebulowej, która odbyła się 23 stycznia w Święcicach koło Warszawy.

Dr Hans Christopher Behr, reprezentujący Agrarmarkt Informations Gesellschaft, podczas konferencji przekazał informacje między innymi z rynku cebuli w Holandii, Hiszpanii, Niemczech.

Hiszpanie i Holendrzy w poprzednich latach uzyskiwali plony cebuli na zbliżonym poziomie. W ubiegłym roku w Holandii nastąpił spadek wydajności produkcji – zebrano 860 tys. ton. Natomiast w Hiszpanii zbiory były wysokie na poziomie ok. 1 431 tys. ton.

Spadek produkcji cebuli odnotowano również w Niemczech. Mniejsze ilości towaru trafiły do magazynów i obecne zapasy również wskazuje się na znacznie niższym poziomie niż w poprzednich sezonach – na dzień 1 października ub. roku u naszych zachodnich sąsiadów przechowywano 151 tys. ton cebuli, natomiast 1 grudnia 79 tys. ton (w październiku w sezonie 2017/18 przechowywano ok. 238 tys. ton cebuli).

Po wyjątkowo suchym 2018 roku, zarówno w Niemczech jak i w Polsce, znacząco zwiększyła się dostępność cebul drobniejszych. Natomiast spadła ilość cebuli o kalibrze 60-75 mm.

Igor Tarushkin z firmy Bayer Ukraina omówił sytuację na rynku cebuli w Europie Wschodniej. Powierzchnia przeznaczona pod uprawę cebuli na Ukrainie wynosi 10 tys. ha. Największy rejon plantacji towarowych zlokalizowany jest na południu kraju. Producenci uzyskują średni plon wynoszący 30-35 t/ha (a nawet 80-100 t/ha w przypadku wyspecjalizowanych gospodarstw). Ceny cebuli osiągają ponad 3-krotnie wyższy poziom niż w poprzednich latach. Sytuacja cenowa niewątpliwie wynika ze znacznie niższych plonów w sezonie 2018, spowodowanych intensywnymi opadami deszczu w okresie zasiewów oraz suszą w dalszej części sezonu wegetacji.

Ukraińska cebula trafia na rynki Kazachstanu, Tadżykistanu i Azerbejdżanu. Prognozuje się dalszy wzrost areału upraw cebuli -w najbliższych latach 13 tys. ha, co najprawdopodobniej spowoduje spadek cen cebuli. Jeszcze kilka lat temu (przed aneksją Krymu i wojną w Donbasie), powierzchnia upraw tego warzywa na Ukrainie zajmowała około 33 tys. ha.

W Rosji cebulę uprawia się na powierzchni 10 tys. ha. Z powodu niskich lokalnych cen, Rosjanie zaczynają eksportować pewne partie towaru do Rumunii, Estonii, Grecji oraz Polski.
Znaczny wzrost areału upraw nastąpił w Kazachstanie – blisko 25 tys. ha w 2018 roku. Na Białorusi cebula uprawiana jest na powierzchni 1 tys. ha.

Dr Hans Christopher Behr zwrócił uwagę, że w Europie Zachodniej utrzymuje się tendencja spadkowa w przypadku upraw cebuli zimującej, z uwagi na dużą nieprzewidywalność powodzenia takiej uprawy. Obserwuje się również mniejsze zainteresowanie cebulą zimującą wśród sieci supermarketów. W Niemczech najwięcej cebuli uprawia się z siewu. Odnotowano również wzrost powierzchni upraw cebuli czerwonej oraz cebuli ekologicznej. Zainteresowanie uprawą cebuli czerwonej w ostatnim czasie wzrasta jednocześnie w Danii oraz w Szwecji. Z kolei w Wielkiej Brytanii utrzymuje się duże zainteresowanie uprawą cebuli z dymki (podobnie jest w Norwegii ze względu na krótki okres wegetacji).

Odmiany cebuli/ Bas Bouhuijzen z firmy Seminis w Holandii przedstawił najnowsze kierunki hodowli odmian warzyw. Proces wprowadzania jednej odmiany do sprzedaży zajmuje co najmniej 7 lat. Przez pierwszy rok odmiana znajduje się w testach w Holandii, gdzie oceniana jest pod względem konkretnych wymagań rynkowych odbiorcy. W kolejnych latach trafia na rynki innych krajów – Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Zaś w Polsce dostępna jest zwykle po 5-6 latach.

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI