×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trendy i zagrożenia, które wpływają na rozwój rynku warzyw

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 27 listopada 2021 15:14

Trendy i zagrożenia, które wpływają na rozwój rynku warzyw Paweł Skrzynecki o rynku warzyw w Europie

Na krajowym rynku warzyw, ale i zagranicznym mocno odczuwalny jest wzrost kosztów produkcji, energii oraz brak pracowników. Innym wzywaniem, z jakim mierzy się obecnie holenderski sektor upraw szklarniowych to wirus ToBRFV. O sytuacji na rynku warzyw w Europie i wyzwaniach w produkcji mówił Paweł Skrzynecki, reprezentujący markę Seminis, dział nasion warzyw w firmie Bayer Crop Science, podczas Forum Doradców Warzywnych.

Krajowy rynek warzyw - skup, import, eksport w sezonie 2021

Krajowy rynek warzyw w sezonie 2021 charakteryzował się dużą podażą. W sklepach i na rynkach hurtowych nie brakowało warzyw.

Skup do konsumpcji i na cele przetwórcze w październiku był zwiększony ze względu na dostępne większe ilości warzyw niż w roku poprzednim.

Eksport warzyw świeżych wyniósł w sierpniu 2021 r. prawie 47 tys. t (+ 6 proc.) do sierpnia 2020 r., głównie kapusta, marchew, pomidor. Eksport przetworów warzywnych wyniósł ponad 51 tys. ton (wzrost o 9 proc.). W sezonie zaimportowano 29,2 tys. ton świeżych warzyw (+24 proc.), w głównej mierze kapustę, marchew, cebulę, czosnek, paprykę i ogórki. Import przetworów oceniono na 27,3 tys. ton, wzrost w przypadku mrożonek, suszu, marynat, koncentratu pomidorowego.

Wielka Brytania – brak pracowników przyczyną redukcji upraw kalafiora i brokuła

Na rynku brytyjskim widać spadek produkcji kalafiora i brokuła do 20 proc. Wśród producentów panuje zniechęcenie, niektórzy całkowicie rezygnują z uprawy tego gatunku. Powodem jest brak dostępu do siły roboczej a koszty cięcia rosną. Wiele upraw nie zostało wyciętych w tym roku. Dlatego też przyspieszono prace nad technologią zbioru maszynowego kalafiorów i brokułów.

Pozytywnym trendem jest wzrost zakupów warzyw bezpośrednio od producenta z pominięciem dużych sieci handlowych. Powstaje więcej sklepów na farmach, w których oferowane są świeże, lokalne warzywa. Rozwija się także rynek lokalnych dostaw - tzw. box delivery.

W Skandynawii nastąpił spadek w produkcji brokuła o 10 proc. oraz szpinaku o 30 proc.

Półwysep Iberyjski – dobre perspektywy dla rynku kalafiora; innowacją kolorowe róże

Rynek kalafiora jest stabilny. Następuje jednak duże zróżnicowanie pod względem koloru róży. Wzrasta zainteresowanie tego typu kalafiorami.
Także rynek brokuła jest w ciągłym wzroście. 90 proc. produkcji przeznaczone jest na eksport, mimo rosnącej konsumpcji wewnętrznej. Wyzwaniem jest zbiór ręczny i rośnie zainteresowanie zbiorem mechanicznym.

W Almerii od 2009 roku uprawy papryki zwiększyły się blisko o 50 proc.
70 proc. produkcji papryki przeznaczone jest na eksport, głównie do krajów UE. Rośnie konsolidacja grup, średnie i duże gospodarstwa mocno wzrastają. Zagrożeniem jest zwiększony koszt zbioru ręcznego i niższa cena papryki skupowanej z gospodarstw.

Francja i Holandia – rosnące koszty energii i ToBRFV zagrożeniem dla upraw szklarniowych

We Francji produkcja warzyw rozwija się w kierunku ekologii (bez pozostałości). Widać większe zainteresowanie produktami eko z wielu upraw.

W sezonie 2021 bardzo mokre i deszczowe lato miało wpływ na jakość warzyw, zwłaszcza sałaty, melona i warzyw kapustnych. Zwiększyła się presja chorób. Czynniki te doprowadziły do mniejszej konsumpcji melonów, co może przełożyć się na lekkie obniżenie produkcji tego gatunku. Rynek sałat odczuwa zmniejszony popyt. Z powodu dużej produkcji ceny sałaty spadły.

W Holandii z uwagi na szybki wzrost cen energii producenci warzyw szklarniowych zdecydowali się przerwać cykl produkcyjny i zlikwidować nasadzenia. Produkcja warzyw ma ruszyć jeszcze raz prawdopodobnie po nowym roku. Dodatkowym zagrożeniem dla upraw jest wirus wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV), zwłaszcza w uprawach pomidora.

Rosja, Białoruś, Ukraina – wzrasta trend produkcji warzyw na długie przechowywanie

Rosją dąży do samowystarczalności w produkcji warzyw. Powstaje coraz więcej upraw marchwi z zamiarem na długie przechowywanie. Podobnie jest w przypadku cebuli. Produkcję przesunięto w rejony, gdzie z powodzeniem mogą być uprawiane warzywa do długiego przechowywania.

Produkcja cebuli na Białorusi wzrosła o 20 proc. Rośnie rynek kalafiora i kapust. Wzrasta także trend w produkcję kapust pod długie przechowywanie.
W sezonie 2021 na Ukrainie były słabsze plony kapusty i kalafiora. Mniejsza podaż tych warzyw doprowadziła do wzrostu cen na lokalnym rynku.

Sprzedaj warzywa na GieldaRolna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI