Tragiczna sytuacja producentów warzyw ciepłolubnych

Autor: www.sadyogrody.pl/ WIR 07 lipca 2022 08:45

Tragiczna sytuacja producentów warzyw ciepłolubnych Sytuacja producentów warzyw ciepłolubnych jest tragiczna / fot. shutterstock

Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka w sprawie pomocy dla producentów warzyw ciepłolubnych. Koszty energii są ogromne.

Bezprecedensowa agresja Rosji na Ukrainę zmieniła dotychczasowy porządek świata. Zmieniła go na tyle, że uczestnicy rynków rolnych bardzo mocno odczuli konsekwencje tych zdarzeń w ostatnich miesiącach. Sytuacja na rynkach rolnych staje się coraz trudniejsza i dotyka ona praktycznie wszystkich segmentów rynkowych oraz producentów. W ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze skokowym wzrostem kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych, który w zależności od kierunku produkcji sięga od 30 do 60%. Jeszcze większy wzrost kosztów produkcji obserwowany jest w przypadku warzyw ciepłolubnych, który sięga nawet 80%! Wielkopolska Izba Rolnicza dostrzegła ten problem już w kwietniu br., przedstawiając go w piśmie znak WIR.BW.AP.OP.980.2022.

Ogromne koszty produkcji warzyw ciepłolubnych

W szczególności chodzi o uprawy szklarniowe – gdyż rośliny trzeba dogrzać i doświetlić, a aktualne koszty energii są przeogromne. Z informacji zebranych od wielkopolskich producentów warzyw spod osłon, ceny miału, który zazwyczaj służy do ogrzewania tuneli i szklarni wzrosły z poziomu ok. 400 zł/t w ubiegłym roku do nawet 3.000 zł/t. obecnie. Dodatkowo pojawiają się ogromne problemy z dostępnością tego opału.

Dochodzą do tego problemy związane z dostępnością siły roboczej, a należy pamiętać, że produkcja owoców i warzyw jest bardzo pracochłonna. Z rynku spożywczego wypada wiele małych, niezależnych sklepów spożywczych czy warzywniczych, które tradycyjnie stanowiły miejsca zbytu dla mniejszych gospodarstw rolnych. W to miejsce, coraz bardziej te miejsca zajmują sieci detaliczne, które wywierają ogromną presję cenową na rolników. Ta sytuacja doprowadzi nie tylko do ograniczenia produkcji, ale także do podważenia jej sensowności oraz zastąpienia krajowej produkcji importem warzyw.

Polska jest czołowym unijnym producentem warzyw, zaraz po Hiszpanii i Włoszech. Należy pamiętać, że produkty polskiego warzywnictwa, czy też przetwórstwa warzywnego, cieszą się ogromnym uznaniem konsumentów – zarówno krajowych jak i zagranicznych. Są one odpowiednikiem zdrowej, smacznej i co najważniejsze – bezpiecznej żywności.

Szklarniowa produkcja warzyw upadnie?

Zawirowania na rynku energii oraz problemy z zakupem węgla mogą prowadzić do zamknięcia niektórych szklarni. Sektor ten został dotknięty bezpośrednio sytuacją związaną z agresją Rosji na Ukrainę. Zdaniem samorządu rolniczego zabezpieczenie dostaw węgla dla producentów żywności powinno być dla naszego kraju priorytetem.

Pomoc dla producentów warzyw ciepłolubnych

Wielkopolska Izba Rolnicza jako samorząd rolniczy dbający o dobro rolników uważa, iż należy wprowadzić mechanizm wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych. Pomoc ta mogłaby być realizowana z wykorzystaniem środków finansowych przewidzianych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2022/467 z dnia 23 marca 2022 r. przewidującym nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów w sektorach rolnych (Dz. Urz. UE L 96 z 24.3.2022 r. str. 4) – tak jak miało to miejsce w przypadku pomocy dla producentów jabłek oraz świń. Udostępnione przez Komisję Europejską środki finansowe mogą być przyznane w sektorach, które w konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dotknięte zostały zakłóceniami na rynku spowodowanymi zwiększonymi kosztami produkcji lub ograniczeniami w handlu. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ww. rozporządzenia Komisji Europejskiej wsparcie może być kierowane do rolników, którzy angażują się w co najmniej jedno z następujących działań: gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka składnikami odżywczymi, efektywne wykorzystywanie zasobów oraz metody produkcji przyjazne dla środowiska i klimatu, dlatego uważamy, iż uruchomienie takiego wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych jest jak najbardziej uzasadnione.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI