Tanie ziemniaki nie tylko w Polsce

$data.author.description Autor: sadyogrody.pl/farmer.pl 17 maja 2018 14:59

Tanie ziemniaki nie tylko w Polsce fot.shutterstock.com

Jak podaje portal Farmer, ceny ziemniaków w Polsce utrzymują się na bardzo niskim, stabilnym poziomie. Popyt jest wciąż niewielki, a w okresie długiego weekendu majowego handel hurtowy był mocno ograniczony. Ponadto jest też presja importu ziemniaków ubiegłorocznych z Europy Zachodniej i wczesnych sprowadzanych z Cypru i Egiptu – wynika z najnowszego raportu Rynek rolny przygotowanego przez ekspertów IERiGŻ. U naszych zachodnich sąsiadów ceny też są niskie.

Jak informuje Farmer, w naszym kraju ceny ziemniaka jadalnego w dużym hurcie mieszczą się w przedziale 0,24-0,38 zł/kg – przeważnie w dolnej strefie tego przedziału.

- Bulwy mniej popularnych odmian i słabszej jakości można kupić jeszcze taniej. Dla producentów ziemniaka jest to jedna z najgorszych końcówek sezonu w ostatnich dziesięciu latach. Jednocześnie producenci mają nadzieję, że pierwsza faza nowego sezonu będzie lepsza, gdyż podaż ziemniaków wczesnych (młodych) przypuszczalnie będzie mniejsza niż w latach poprzednich, co może wpłynąć na wysoki poziom ich cen – informuje Wiesław Dzwonkowski z Instytutu.

Z kolei średni poziom cen na rynkach hurtowych pod koniec kwietnia, podobnie jak przed miesiącem wynosił 0,58 zł/kg i był o 10-15 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

- Krajowe ziemniaki w Broniszach były nieznacznie droższe niż przed miesiącem i kosztowały 0,40-0,80 zł/kg, natomiast na pozostałych rynkach była stabilizacja lub niewielki spadek cen, a ich poziom wynosił: w Poznaniu 0,47-0,8 zł/kg, w Lublinie 0,67 zł/kg, we Wrocławiu 0,48-0,5 zł/kg i w Łodzi 0,4-0,73 zł/kg. Importowane ziemniaki wczesne (młode) na rynkach hurtowych były oferowane w cenie 1,80-3 zł/kg – czytamy w raporcie.

Co ciekawe na zachodnioeuropejskich rynkach cena ziemniaka nadal jest bardzo niska. W Niemczech, w końcu kwietnia średni poziom cen ziemniaków jadalnych wzrósł do 115-120 euro/t, wobec 215-230 EUR/t w analogicznych okresach dwóch poprzednich sezonów. W Holandii ziemniak do przetwórstwa, w zależności od odmiany i kierunków użytkowania, kosztował 35-90 euro/t.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI