Susza: Zbiory warzyw w UE mogą być nawet o połowę mniejsze



Businessinsider - 09 sierpnia 2018 15:49


Plony niektórych warzyw na europejskich plantacjach - m.in. grochu, cebuli czy fasolek, mogą być nawet o 50 proc. mniejsze w 2018 roku - ostrzega Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw (PROFEL) w piśmie, w którym apeluje o ewentualne wsparcie finansowe. To wszystko przez suszę - podaje portal Businessinsider.

Susze i upały szczególnie odbijają się na sektorze mrożonych i puszkowanych warzyw. Dostawy do niego są mniejsze niż powinny i nieregularne, co zwiększa koszty produkcji, wyjaśniają przedstawiciele branży. Wskazują przy tym, że największe straty w uprawach odnotowywane są w przypadku groszku (20-50 proc.), fasoli (do 50 proc.) oraz cebuli (15-50 proc.), ale problem dotyka też upraw szpinaku, cukinii czy kalafiora.

"W wielu regionach zasiewanie szpinaku, kalafiorów czy fasoli jest po prostu niemożliwe ze względu na suszę" - podkreśla PROFEL w komunikacie. W niektórych miejscach prace utrudniają też gwałtowne ulewy i powodzie, ale głównym problemem są upały i susza.

Pogoda może też, według organizacji, rzutować na zimowe zbiory, takie jak czerwoną i białą kapustę, brukselki oraz jarmużu i porów.

Więcej na portalu Businessinsider.