Susza we Francji. Zbiory produktów rolnych zagrożone

Autor: PAP 31 maja 2022 14:05

Susza we Francji. Zbiory produktów rolnych zagrożone W 24 departamentach przekroczony został próg alarmowy dotyczący niskich opadów w 2022 r., co grozi mniejszymi zbiorami zbóż i innych produktów rolnych. / fot. shutterstock

W 24 departamentach przekroczony został próg alarmowy dotyczący niskich opadów w 2022 r., co grozi mniejszymi zbiorami zbóż i innych produktów rolnych. Władze regionalne wprowadziły ograniczenia w zużyciu wody, jak zakaz napełniania basenów, podlewania ogrodów czy mycia samochodów.

Susza we Francji - już widać niedobór wody 

Władze wydały 92 dekrety prefekturalne dotyczące rolników i osób fizycznych w departamentach: Ille-et-Vilaine, Sarthe, Maine i Loara,, Loara Atlantycka, Vienne, Deux-Sèvres, Wandea, Charente-Maritime, Charente, Dordogne, Tarn, Górna Sabaudia, Ain, Ardeche , Drome, Alpy- Górnej Prowansji, Vaucluse, Delta Rodanu, Alpy Nadmorskie, Var, Pireneje Atlantyckie, Loiret, Yonne i Alpy Wysokie.

W kwietniu odnotowano 25-proc. niedoborów opadów, ale od września na znacznej części terytorium opady spadły poniżej normalnych wartości.

"W tym roku susza zaczęła się wcześnie" - oświadczyła premier Elisabeth Borne, w departamencie Loiret. Premier obiecała, że 400 mln euro zostanie przeznaczonych "dla hodowców, którzy z powodu suszy mogą mieć problemy z wyżywieniem zwierząt". "Podejmujemy działania, aby zarządzać zasobami wodnymi i zapobiec klęsce" - zapewniła Borne.

Lokalni prefekci mają obowiązek wdrożenia planów oszczędności wody i gromadzić wodę w zbiornikach retencyjnych.

O problemach z suszą na plantacjach truskawek przeczytasz w artykule: Susza doskwiera plantacjom. 70% strat w truskawkach

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI