Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków dążą do zmniejszenia areału upraw w UE

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 15 października 2020 11:48

Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków dążą do zmniejszenia areału upraw w UE Z powodu pandemii koronawirusa popyt na ziemniaki jest słabszy/ fot. shutterstock

Wielkość zbiorów ziemniaków w Europie w porównaniu z poprzednimi latami w 2020 r. wzrośnie tylko nieznacznie. Z powodu pandemii koronawirusa popyt jest słabszy. Dlatego stowarzyszenia producentów dążą do zmniejszenia obszaru uprawy- podaje Farmer.pl

Całkowity zbiór ziemniaków jadalnych w pięciu najważniejszych europejskich krajach producenckich (Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Wielka Brytania) szacuje się na 27,9 mln ton w 2020 r. w porównaniu z 27,1 mln ton w poprzednim roku.

Plony powinny być na średnim poziomie z ostatnich pięciu lat. Ponieważ jednak areał został powiększony o 0,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, w tym roku ilość ta jest nieco większa. Wynika to z najnowszych prognoz Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków z Europy Północno-Zachodniej (NEPG).

Prognozowane plony w dużych europejskich krajach produkujących w normalnych warunkach pokryłyby jedynie popyt. Jednak w sezonie 2020/2021 podaż prawdopodobnie przewyższy słabszy popyt z powodu pandemii. Według NEPG, nadal będą pojawiać się problemy na rynku europejskim ze względu na dużą niepewność na światowych rynkach frytek związaną z eliminacją konsumpcji poza domem.

Więcej na portalu Farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI