×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Spadek cen cebuli. Winna masowa podaż importowanej cebuli

Autor: east-fruit.com 31 marca 2023 14:53

Spadek cen cebuli. Winna masowa podaż importowanej cebuli Spadek cen sprzedaży odnotowano w tym tygodniu na rynku cebuli na Ukrainie. / fot. shutterstock

Spadek cen sprzedaży odnotowano w tym tygodniu na rynku cebuli na Ukrainie. Główną przyczyną spadkowej tendencji cenowej była masowa podaż importowanej cebuli z Polski, Egiptu i Holandii - podaje east-fruit.com.

Spadek cen cebuli na Ukrainie 

Cebula kosztuje dziś 35-40 UAH/kg (0,96-1,09 USD/kg), czyli średnio o 15% mniej niż tydzień wcześniej. 

Zdaniem uczestników rynku spadkowy trend cenowy spowodowany jest przede wszystkim dużą podażą na rynku, podczas gdy popyt na cebulę jest raczej niski. Większość gospodarstw wraz z nadejściem ocieplenia zaczęła aktywnie sprzedawać swoje zapasy. Jednocześnie wielu rolników informuje, że cebula jest przechowywana gorzej niż zwykle w bieżącym sezonie. Z tego powodu znacznie wzrósł odsetek strat i udział produktów niespełniających norm, które producenci starają się sprzedać w pierwszej kolejności.

Ceny cebuli jeszcze wzrosną? 

Warto zauważyć, że obecna cena cebuli na Ukrainie jest nadal 2,3 razy wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Część uczestników rynku jest jednak przekonana, że ​​w kwietniu sytuacja na rynku ulegnie zmianie. Do tego czasu zapasy cebuli w gospodarstwach znacznie się zmniejszą, a jej ceny pójdą w górę. W obecnych warunkach ci, którzy mają zapasy cebuli wysokiej jakości, nie sprzedają jej i planują wznowienie sprzedaży w połowie wiosny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI