×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Śnieg zagraża konstrukcji tuneli. To dodatkowe koszty dla producentów

Autor: SadyOgrody.pl 15 grudnia 2022 15:33

Śnieg zagraża konstrukcji tuneli. To dodatkowe koszty dla producentów Tunele foliowe pod śniegiem/ fot. P. Myziak

Opady śniegu w ostatnich dniach przysporzyły pracy producentom warzyw i owoców jagodowych. Pojawiło się ryzyko zniszczenia konstrukcji i dodatkowych kosztów na kolejny sezon.

Intensywne opady śniegu zaniepokoiły producentów owoców i warzyw pod osłonami. Niestety pod naporem ciężkiego śniegu tunele - zwłaszcza te starsze konstrukcje - mogą ulec zniszczeniu. 

Odśnieżanie tuneli foliowych

Przyszły duże mrozy, w niektórych miejscach w kraju zanotowano w nocy -18 st. C. Dodatkowo w niektórych lokalizacjach pokrywa śnieżna jest bardzo duża. Martwią się producenci malin, ale i warzyw ciepłolubnych, którzy nie zdążyli zdjąć folii przed nadejściem intensywnych opadów śniegu.

Tunele foliowe pod śniegiem/ fot. P. Myziak

Tunele foliowe pod śniegiem/ fot. P. Myziak

Tunele foliowe pod śniegiem/ fot. P. Myziak

Przy tych opadach śniegu wszyscy musimy pracować i pilnować żeby konstrukcje -zarówno szklarnie, jak i tunele foliowe, się nie zawaliły pod ciężarem śniegu. Trzeba je odśnieżać to jest dodatkowy koszt - mówi naszej redakcji Paweł Myziak, prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Szklarnie trzeba grzać, nawet jak się nie uprawa w danym momencie warzyw czy owoców. Należy je 'przepalić', aby ten śnieg który pada nie zawalił szklarni, a tunele trzeba odśnieżyć, w przeciwnym wypadku mogą się zacząć łamać konstrukcje - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI