×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Słodki i intensywnie czerwony. Ten pomidor jest świetny do sałatek i suszenia

Autor: SadyOgrody.pl 16 marca 2023 12:12

Słodki i intensywnie czerwony. Ten pomidor jest świetny do sałatek i suszenia Pomidory rzymskie typu śliwkowego to jedne z najlepszych pomidorów, które mają szerokie zastosowanie kulinarne. / fot. shutterstock

Pomidory rzymskie typu śliwkowego to jedne z najlepszych pomidorów, które mają szerokie zastosowanie kulinarne. Charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aromatem.

Pomidory rzymskie typu śliwkowego to znane pomidory o nietypowym jak dla pomidorów kształcie. Są owalne i podłużne o intensywnie czerwonym kolorze. Miąższ jest mięsisty i twardy o wyjątkowym smaku. Idealnie nadają się do bezpośredniego spożycia, są bowiem zwarte i jędrne. Znajdą szerokie zastosowanie kulinarne - do sałatek czy przekąsek. Możemy je również wykorzystać do suszenia oraz do przygotowywania przecierów czy keczupów. 

Odmiany pomidorów śliwkowych

Popularną odmianą pomidora rzymskiego jest 'Roma' o charakterystycznym podłużnym kształcie i głębokiej intensywnej barwie. Jest to odmiana średniowczesna o dużej plenności. Dobrze znaną jest również odmiana 'Tucano', którą można uprawiać od osłonami - zarówno w ogrzewanych, jak i nieogrzewanych tunelach, w szklarniach i przy palikach. Mniej popularna odmiana 'Deliwanda' charakteryzuje się owocami z tępym zakończeniem dzięki czemu są łatwe do ułożenia po zbiorze i nie kaleczą się wzajemnie. 

Pomidory śliwkowe - sadzonki

Pomidory śliwkowe najlepiej uprawiać z sadzonek po wcześniejszym przygotowaniu rozsady. Nasiona można wysiać punktowo bądź rzutowo. Początkowo należy wysiać nasiona w skrzynkach bądź specjalnie do tego przeznaczonych tackach. Pojemniki wypełniamy podłożem, lekko zwilżamy i ugniatamy. Nasiona wciskamy do ziemi, przysypujemy warstwą ziemi i podlewamy. 

W pierwszym etapie warto przechowywać sadzonki w doniczkach w zamkniętym pomieszczeniu lub szklarni. Produkcja rozsady trwa 6-8 tygodni. Rośliny możemy przenieść na miejsce docelowe w maju - w drugiej lub trzeciej dekadzie. 

Pomidory śliwkowe - nasiona

W naszych warunkach klimatycznych najpopularniejszym sposobem uprawy pomidorów jest ich produkcja z rozsady. Oczywiście jest możliwe posianie nasion bezpośrednio do gruntu jednak musimy liczyć się z tym, że taki sposób uprawy może zakończyć się niepowodzeniem. Dlatego też warto stosować okrycia przy takim sposobie uprawy. Sianie nasion bezpośrednio do gruntu należy przeprowadzić nie wcześniej jak 15 kwietnia i nie później jak 15 maja.

Nasiona pomidorów śliwkowych możemy bez problemu zakupić w sklepach ogrodniczych i przez internet. Ważnym aspektem jest wybór odpowiednich nasion - nie mogą być stare i zawilgocone bowiem mogą stracić zdolność do kiełkowania. 

Gdzie sadzić pomidory śliwkowe?

Pomidory śliwkowe będą najlepiej rosnąć na lekkiej i żyznej glebie. Odmiana ta lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI