
Pomidory rzymskie typu śliwkowego to jedne z najlepszych pomidorów, które mają szerokie zastosowanie kulinarne. Charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aromatem.
Pomidory rzymskie typu śliwkowego to znane pomidory o nietypowym jak dla pomidorów kształcie. Są owalne i podłużne o intensywnie czerwonym kolorze. Miąższ jest mięsisty i twardy o wyjątkowym smaku. Idealnie nadają się do bezpośredniego spożycia, są bowiem zwarte i jędrne. Znajdą szerokie zastosowanie kulinarne - do sałatek czy przekąsek. Możemy je również wykorzystać do suszenia oraz do przygotowywania przecierów czy keczupów.
Popularną odmianą pomidora rzymskiego jest 'Roma' o charakterystycznym podłużnym kształcie i głębokiej intensywnej barwie. Jest to odmiana średniowczesna o dużej plenności. Dobrze znaną jest również odmiana 'Tucano', którą można uprawiać od osłonami - zarówno w ogrzewanych, jak i nieogrzewanych tunelach, w szklarniach i przy palikach. Mniej popularna odmiana 'Deliwanda' charakteryzuje się owocami z tępym zakończeniem dzięki czemu są łatwe do ułożenia po zbiorze i nie kaleczą się wzajemnie.
Pomidory śliwkowe najlepiej uprawiać z sadzonek po wcześniejszym przygotowaniu rozsady. Nasiona można wysiać punktowo bądź rzutowo. Początkowo należy wysiać nasiona w skrzynkach bądź specjalnie do tego przeznaczonych tackach. Pojemniki wypełniamy podłożem, lekko zwilżamy i ugniatamy. Nasiona wciskamy do ziemi, przysypujemy warstwą ziemi i podlewamy.
W pierwszym etapie warto przechowywać sadzonki w doniczkach w zamkniętym pomieszczeniu lub szklarni. Produkcja rozsady trwa 6-8 tygodni. Rośliny możemy przenieść na miejsce docelowe w maju - w drugiej lub trzeciej dekadzie.
W naszych warunkach klimatycznych najpopularniejszym sposobem uprawy pomidorów jest ich produkcja z rozsady. Oczywiście jest możliwe posianie nasion bezpośrednio do gruntu jednak musimy liczyć się z tym, że taki sposób uprawy może zakończyć się niepowodzeniem. Dlatego też warto stosować okrycia przy takim sposobie uprawy. Sianie nasion bezpośrednio do gruntu należy przeprowadzić nie wcześniej jak 15 kwietnia i nie później jak 15 maja.
Nasiona pomidorów śliwkowych możemy bez problemu zakupić w sklepach ogrodniczych i przez internet. Ważnym aspektem jest wybór odpowiednich nasion - nie mogą być stare i zawilgocone bowiem mogą stracić zdolność do kiełkowania.
Pomidory śliwkowe będą najlepiej rosnąć na lekkiej i żyznej glebie. Odmiana ta lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,69 -0,26%
GBP
5,31 -0,13%
USD
4,29 -0,25%
ON
6,75 -6 gr
LPG
3,11 -1 gr