Skup ziół 2021 - jaki popyt i ceny?

$data.author.description Autor: farmer.pl 24 maja 2021 11:41

Skup ziół 2021 - jaki popyt i ceny? Kończy się skup kwiatu mniszka lekarskiego/ fot. pixabay

Maj powoli dobiega końca, a wraz z nim zbiory kwiatu mlecza, stokrotki i chabra, kwiatostanu głogu, liści brzozy, borówki czernicy czy maliny. W skupach od wiosny rozpoczyna się gorący okres, który potrwa aż do jesieni. Redakcja Farmera sprawdziła, jak kształtują się ceny najpopularniejszych surowców zielarskich, na co jest popyt, a także co będzie skupowane w czerwcu.

W mazowieckim skupie prowadzonym przez Spółdzielnię Socjalną "Zioła Siedleckie" obecnie największy popyt jest na pokrzywę. Młode liście tego ziela (przed kwitnieniem) są najcenniejsze w fitoterapii.

– Kończymy skup kwiatu mniszka lekarskiego, a rozpoczynamy skup majowej pokrzywy. Nie ukrywamy, że chcemy jej jak najwięcej pozyskać. Obecnie cena to 1,20 zł za mokry surowiec – mówi przedstawicielka skupu. Wciąż najdroższym surowcem w zestawieniu wielu skupów jest kwiat jasnoty. Nie inaczej jest w przypadku mazowieckiego punku. Cena jasnoty suszonej jest w cenie 230 zł/kg. Zbiór jest jednak bardzo pracochłonny, a suszenie niełatwe, dlatego w tym skupie można sprzedać całe ziele jasnoty w cenie 2 zł/kg lub sam kwiat za 30 zł/kg. Zbieracze najczęściej dostarczają obecnie kwiat i korzeń mniszka, pokrzywę oraz podagrycznik. W cenniku prócz kwiatu jasnoty, najwyżej wyceniany jest kwiat stokrotki (10 zł/kg), a także kwiat tarniny (6 zł/kg). Z popularnych surowców majowych skupowany jest także kwiat głogu z liściem za 1,5/kg. Wczesną wiosną z chętnie zbieranych ziół były to korzenie biedrzeńca (4 zł/kg), kobylaka (1,5/kg) i mniszka (4 zł/kg). Z zapowiedzi skupu w czerwcu skupowana będą: pokrzywa, kwiat wiązówki, kwiat bzu czarnego, a w lipcu nagietek (tylko z upraw).

– W tym roku skupujemy akurat gwiazdnicę, bo mamy duże zamówienie, więc nasza oferta jest zawsze aktualizowana i dostosowana do naszych potrzeb. Gwiazdnica skupowana będzie po 4 zł/kg – mówi w rozmowie z naszym portalem pracownica skupu. Jednak jak przyznaje, ceny surowców zielarskich w skupie nie zmieniły się względem poprzedniego roku. Mazowieccy zbieracze narzekają na zbyt niskie ceny, a jak dodaje: – Najwięcej zarabiają przetwórcy, ceny stoją w miejscu, więc zbieracze wykonują trudną i mrówczą pracę, ale najwięcej dostają firmy, które te surowce przetwarzają, czyli jak w rolnictwie – rolnik ma najmniej.

Spółdzielnia "Zioła Siedleckie" działa na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych. Osoby te pracują przy skupie, suszeniu i pakowaniu surowców. Zbieractwo ze stanów dzikorosnących stanowi źródło dodatkowego zarobku dla emerytów, rencistów, a nawet młodzieży. – Pieniądze rosną w naturze. Można dodatkowo zarobić, a młodzież może zapoznać się z gatunkami, które wokół nich rosną, a niewiele o nich wiedzą – przekonuje nasza rozmówczyni.

Wielkopolski skup

W jednym z terenowych punktów skupu firmy Herbapol Poznań w Gorzowie Wielkopolskim zauważa się wzrost cen surowców. Punkt skupu obecnie przyjmuje mało majowych surowców. Co roku w tym okresie można jednak sprzedać liść brzozy i skrzyp polny. Średnia cena za skrzyp polny jest nieco wyższa niż w zeszłym roku i wynosi 7,50 zł. Asortyment skupują oddziały i cennik publikowany jest w zależności od zapotrzebowania oddziału na dany surowiec. W gorzowskim punkcie przyjmowane są wciąż kora kasztanowca oraz liść borówki brusznicy. W czerwcu punkt będzie pozyskiwał kwiat bzu za 2,70 zł/kg, a suchy otarty kwiat za 14 zł/kg.

Na temat skupu ziół przeczytasz w serwisie farmer.pl

Chcesz sprzedać surowiec zielarski? Dodaj ogłoszenie na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI