Sezon szparagowy 2021 – chłodna wiosna opóźniła zbiory

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 22 kwietnia 2021 10:59

Sezon szparagowy 2021 – chłodna wiosna opóźniła zbiory Na rynek trafiają niewielkie partie polskich szparagów; sezon na dobre jeszcze się nie rozpoczął/ fot. pixabay

Sezon na polskie szparagi dopiero rusza. - W porównaniu do roku poprzedniego mamy opóźnienie w zbiorach nawet o 2-3 tygodnie – mówi serwisowi sadyogrody.pl Marian Jakobsze, przewodniczący Polskiego Związku Producentów Szparaga.

  • Na rynek trafiają pierwsze, bardzo niewielkie partie polskich szparagów; ceny dochodzą do 30-40 zł za kilogram
  • Zimna wiosna opóźniła zbiory szparagów; w porównaniu do roku poprzedniego sezon rusza o około 2-3 tygodnie później

- Producenci uprawiający szparagi pod podwójną folią później rozpoczynają sezon ze względu na chłodne noce. Dopiero wychodzą pojedyncze wypustki. Z plantacji tradycyjnych bez osłon zbiory jeszcze nie ruszyły – zaznacza Marian Jakobsze.

Większej dostępności szparaga można spodziewać się w przyszłym tygodniu, gdy nadejdzie ocieplenie. Za kilogram polskich szparagów trzeba zapłacić obecnie w granicach 30-40 zł. Ceny wraz ze wzrostem podaży powinny spadać.

W ubiegłym roku zbiory szparagów za sprawą łagodnej zimy rozpoczęły się w pierwszej dekadzie kwietnia. Tegoroczny sezon ciągle jest nie rozpoczęty.

Plantatorzy oczekują dobrej jakości szparagów. - Nie spodziewam się problemów, ponieważ mimo mroźnej zimy karpy szparaga znajdowały się pod okrywą śnieżną. Plantacje były osłonięte. Opóźnienie w zbiorach jest wynikiem jedynie chłodnej wiosny – zaznacza rozmówca.

I dodaje, że przy zbiorach szparagów nie powinno być problemów z dostępnością pracowników. W ubiegłym roku pracownicy z Ukrainy nie dojechali, natomiast ci którzy zdążyli przyjechać odbywali 2-tygodniową kwarantannę i po niej dopiero wrócili do pracy. Wielu pracowników nie dojechało z powodu wstrzymania wydawania dokumentów. Plantatorzy do zbiorów szparaga zatrudniali mieszkańców pobliskich miejscowości lub pracowników z innych zakładów, które wstrzymały produkcję.

Powierzchnia upraw szparaga w Polsce oscyluje w granicach 2 tys. ha. Przewodniczący Polskiego Związku Producentów Szparaga zwraca uwagę, że przez okres pandemii zmalało zainteresowanie zakładaniem plantacji. Lockdown, obostrzenia, niepewność powoduje, że plantatorzy nie chcą ryzykować i wstrzymują się z nowymi nasadzeniami.

 

Szukasz środków do produkcji? Zajrzyj na GieldaRolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI