Rynek ziemniaków: Susza może doprowadzić do drugiego z kolei sezonu niedoborów i wysokich cen

Autor: sadyogrody.pl/IERiGŻ 14 maja 2019 13:15

Rynek ziemniaków: Susza może doprowadzić do drugiego z kolei sezonu niedoborów i wysokich cen fot.shutterstock.com

- Sadzenie ziemniaków w Europie Zachodniej zdecydowana większość plantatorów zakończyła już na przełomie kwietnia i maja. Teraz jest oczekiwanie na wzrost temperatury i więcej opadów, których niedobór występuje praktycznie w całej Europie. Uprawom potrzebny jest okres dwóch miesięcy stałego deszczu, by móc myśleć o wysokich plonach i zbiorach. Natomiast jeśli niedobór opadów będzie się utrzymywać, susza może doprowadzić do drugiego z kolei sezonu niedoborów i wysokich cen - informuje Wiesław Dzwonkowski, analityk z IERiGŻ.

W Niemczech, z powodu ograniczonej podaży i wysokich cen, sprzedaż ziemniaków do bezpośredniej konsumpcji w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego sezonu zmniejszyła się o ok. 5% w porównaniu z analogicznym okresem sezonu 2017/18. Obecnie w sklepach jest niewiele niemieckich ziemniaków, a większość sprzedaży pochodzi z importu, głównie wczesnych z basenu Morza Śródziemnego.

- Ceny ziemniaków do bezpośredniej konsumpcji na przełomie kwietnia i maja na rynku niemieckim oscylowały ok. 380 EUR/t. Ceny ziemniaków do przetwórstwa spożywczego w ciągu ostatniego miesiąca nieznacznie się obniżyły i w zależności od regionu, przeznaczenia i wielkości bulw, oscylowały w przedziale 260-310 EUR/t. Ziemniaki odpadowe, z przeznaczeniem na spasanie osiągały cenę 70-100 EUR/t, podczas gdy w poprzednim sezonie były w przedziale 20-35 EUR/t. Na rynku francuskim ceny ziemniaków jadalnych oferowanych na rynek wewnętrzny, jak również i tych z przeznaczeniem na eksport, osiągają nowe rekordowe poziomy. Ziemniaki jadalne najbardziej popularnych, tańszych odmian, w zależności od wielkości bulw i wielkości opakowania, w końcu kwietnia kosztowały od 350 do 480 EUR/t i były o 3-5% droższe niż przed miesiącem - podaje Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.

W odniesieniu do analogicznego okresu 2018 r., w przypadku niektórych odmian, był to wzrost nawet 3-krotny. Ceny ziemniaków typu premium (odmiany Agata, Charlotta i Various) w opakowaniach 2,5 i 12,5 kg również podrożały o kilka procent w ciągu miesiąca do 630-780 EUR/t, podczas gdy w roku poprzednim ich ceny kształtowały się w przedziale 370-440 EUR/t. Ceny ziemniaków jadalnych z przeznaczeniem na eksport, w zależności od odmiany i wielkości opakowania, wynosiły od 350 do 480 EUR/t.

W Holandii ceny ziemniaków do bezpośredniej konsumpcji, po okresie niewielkiego spadku w dwóch poprzednich miesiącach, w końcu kwietnia ponownie wzrosły o kilka procent do prawie 300 EUR/t. Popyt na ziemniaki, przy tak wysokim poziomie cen, jest jednak niewielki. Ceny ziemniaków do przetwórstwa spożywczego oscylowały w przedziale 290-350 EUR/t, wobec 50-90 EUR/t w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Belgii, podobnie jak w innych krajach Europy Zachodniej, sadzenie ziemniaków na przełomie kwietnia i maja było zawansowane w ok. 85%. Ceny ziemniaków do przetwórstwa, po wyraźnym spadku przed miesiącem, według notowań Belgapom, w ciągu ostatnich kilku tygodni utrzymywały się na poziomie 200 EUR/t dla Bintje i 250 EUR/t dla Challengera i Fontane. Przełom kwietnia i maja przyniósł nieznaczny wzrost tych cen.

- Po okresie znaczącego wzrostu cen ziemniaków na polskim rynku w okresie przedświątecznym, w ostatnim tygodniu kwietnia ich dynamika jednak wyhamowała. Ceny ziemniaków w hurcie zmieniały się tak dynamicznie, że stało się to zauważalne w sprzedaży detalicznej. Konsumenci w coraz większej ilości sklepów za 2 kg opakowanie ziemniaków muszą płacić powyżej 6 zł. W przeliczeniu na kilogramy krajowe myte i pakowane ziemniaki są nawet droższe od importowanych „młodych” ziemniaków z Cypru, Egiptu czy Maroka - zauważa autor raportu.

Polskie ziemniaki odmian żółtych obecnie w dużym hurcie osiągają ceny 1,33-1,67 zł/kg i jest to średnio ok. 50% drożej niż na początku marca, a w porównaniu z okresem sprzed roku są one pięciokrotnie wyższe.

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI