×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rynek ziemniaków: Spadki cen wywołane zdecydowanie większą podażą (analiza)

Autor: Agro Nawigator 19 października 2020 10:48

Rynek ziemniaków: Spadki cen wywołane zdecydowanie większą podażą (analiza) Ceny ziemniaków niższe pod wpływem większej produkcji/ fot. pixabay

W wyniku zdecydowanie wyższych zbiorów w Polsce, ceny ziemniaków notują wyraźne spadki– poinformowano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Przeciętna cena hurtowa ziemniaków (za MRiRW) we wrześniu ukształtowała się na poziomie 0,63 zł/kg, tj. niższym o 62% r/r. Istotne spadki cen wywołane są zdecydowanie większą podażą ziemniaków w kraju.

Według przedwynikowego szacunku GUS, zbiory ziemniaków w Polsce mogą się ukształtować na poziomie 8,9 mln t (wzrost aż o 38% r/r), ale też wyższym o 7,3% w stosunku do średniej w latach 2016-2018, głównie w wyniku lepszego plonowania. W 2018 i 2019 zbiory ziemniaków zostały istotnie uszczuplone przez suszę ¬ spadki odpowiednio o 18,4% r/r i 11,4% r/r. W bieżącym roku jej zasięg był
zdecydowanie mniejszy.

W kierunku spadków cen oddziałują także większe zbiory ziemniaków w krajach zachodniej Europy (większa presja importu). Według NEPG (North-Western European Potato Growers) w 2020 produkcja w Belgii, Niemczech, Francji, Niderlandach i Wielkiej Brytanii łącznie może zwiększyć się o 6,7% r/r, przy czym źródłem wzrostów będzie zdecydowanie większa (+15,9% r/r) produkcja ziemniaków we Francji. Pogłębienie spadków cen ziemniaków w Polsce wpływać będzie ujemnie na inflację cen koszyka warzyw, jak też żywności ogółem – informuje Agro Nawigator Banku PKO BP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI