Rozpoczyna się polski sezon kalafiorowy. Popyt jest dużyfreshplaza.com - 19 maja 2022 11:29


Rozpoczyna się polski sezon kalafiorowy, a popyt od samego początku wydaje się dość duży.

Rozpoczyna się sezon na polskie kalafiory 

Jak mówi Kornelia Lewikowska, z firmy Green Best, polscy eksporterzy kalafiorów zdążyli na czas rozpocząć sezon. - Tegoroczny sezon kalafiorowy w Polsce rozpoczął się bez żadnych opóźnień. Plony zarówno kapusty białej, jak i kalafiora są w tym roku dobrej jakości. Moim zdaniem jedyną przeszkodą w żniwach w tym roku może być susza na polach. Rolnicy twierdzą, że deszcz jest potrzebny - mówi. 

Ponieważ wielu Ukraińców uciekło do Polski od czasu inwazji rosyjskiej, jest dużo większe lokalne zapotrzebowanie na kalafiory – wyjaśnia Lewikowska. Dodaje, że wojna na Ukrainie z pewnością wpłynie na polski rynek warzywny, bo do Polski przyjechało wielu Ukraińców, a to zwiększy popyt na żywność w Polsce. 

- Z tego co obserwuję, zainteresowanie kalafiorem jest dość duże, także na arenie międzynarodowej. Powoli zaczynamy eksportować kalafiory. W tej chwili cena w Polsce i Holandii jest podobna - komentuje Kornelia Lewikowska. 

Sezon kalafiorowy w Polsce dopiero się rozpoczął, ale tempo ma wkrótce nabrać rozpędu. - Chociaż dopiero teraz powoli zaczynamy, spodziewam się, że za kilka tygodni eksport kalafiorów ruszy pełną parą. Szybsze tempo eksportu powinno trwać do listopada, czyli do końca sezonu - podsumowuje.